Investoři Evropě nevěří, euro rekordně padá

Euro se ve středu odpoledne opět ocitlo na dalších historických minimech vůči dolaru i japonskému jenu. Propad jednotné evropské měny nastal poté, co se Evropská centrální banka odmítla jednoznačně vyjádřit k situaci na trhu. "Toky investic jdou do dolaru. Historická minima jsou pro devizové obchodníky a investory jako magnet. Tržní nálada je vůči euro velmi negativní," řekl pro agenturu Bloomberg Patrik Laub, šéf dealerského oddělení Landesbank Hessen - Thueringen ve Frankfurtu.

Zatímco ještě dopoledne se euro prodávalo za minimálně 0,8834 amerického dolaru, po patnácté hodině se propadlo až k hranici 0,8786 dolaru. Oproti úternímu závěru obchodování už ztratilo celý cent během jediného dne.

Důvodem je neutuchající růst americké ekonomiky a slabé výkony ekonomik zemí Evropské unie. Produktivita práce v USA ve 2.čtvrtletí vzrostla o 5,7 procenta. Pracovní náklady zaznamenaly naopak pokles, a tak se podařilo udržet inflaci pod kontrolou. Tempo růstu zemí EU je asi o polovinu pomalejší.

Údaje zřejmě dále uspokojí představitele Federálních rezerv, centrální banky USA. Šéf Fedu Alan Greenspan často poukazuje na to, že díky akcelerujícímu růstu produktivity může americká ekonomika růst rychlejším tempem, aniž by to zvyšovalo inflační tlaky.

"Evropě se nedaří nastartovat pronikavější ekonomický růst. Ve Spojených státech nedošlo na katastrofické scénáře a zvyšování úrokových sazeb ekonomiku nesrazilo, ale došlo spíše k ozdravnému přibrždění růstu," řekl dealer ČSOB Jan Boháč.

"Investoři své peníze ukládají jednak do amerických akcií, ale hlavně do dluhopisů. Zatímco v Evropě se úrokové sazby pohybují na 4,5 procentech, v USA je výnos znatelně větší, tam jsou úrokové sazby  6,25 procenta," pokračoval.

"Euru nepomohlo ani zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou o 0,25 procenta minulý týden. Naopak výrok kancléře Schrödera, že slabé euro pomáhá evropským exportérům bylo pro investory signálem, který poslal euro dolů," dodal Jan Boháč.

Česká koruna se dopoledne držela vůči euro na stabilní hladině, naopak vůči dolaru oslabila v jednu chvíli až na 40,08 koruny za dolar, pak se ale vrátila pod hranici 40 korun.

Silný dolar napomáhá českým exportérům při jejich vývozu do dolarových oblastí. Rovněž lepší konkurenceschopnost evropských exportérů se zprostředkovaně přenáší i na tuzemské firmy, které své výrobky evropským vývozcům dodávají.

Drahý dolar naopak prodražuje české dovozy ze zemí, kde se za zboží platí v dolarech. Nevýhodný kurz dolaru např. ještě více zdražuje už tak drahou ropu.