Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto

Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Investoři nakupují akcie ČEZ. Babiš chce rozdat celý zisk akcionářům

  • 199
Akcie ČEZu na pražské burze prudce rostou. Od rána se jich zobchodovalo za čtyři sta milionů Kč. Investory láká návrh ministra financí Andreje Babiše na rozdělení celého loňského zisku 35 miliard akcionářům na dividendách. V minulosti to byla asi polovina této sumy. Exministr Kalousek úmysl kritizuje.

Babišův návrh je další snahou ministra financí, jak stáhnout do rozpočtu co nejvíce peněz z různých zdrojů, napsaly v pondělí Hospodářské noviny, které o návrhu informovaly.

Česká republika v ČEZ vlastní necelých sedmdesát procent akcií, největší prospěch z návrhu by proto měl stát a současná vláda. Zatímco loni akcionáři získali na akcii 40 korun, letos by to bylo 65 korun. Stát by získal zhruba 25 miliard korun.

V pondělí dopoledne nedlouho po otevření Pražské burzy bylo vidět, jak velkým lákadlem pro investory Babišův nápad je. Před polednem se zobchodovaly akcie ČEZ za více než 350 milionů korun a akcie posílily oproti pátečním hodnotám o více než čtyři procenta.

Kalousek: Je to krátkozraké

Krok kritizuje Babišův předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09). "Domnívám se, že to je velmi riskantní politika, která ponechá ČEZ bez likvidity a tyto peníze budou spotřebovány ve státním rozpočtu," uvedl pro iDNES.cz.

"Vzhledem k budoucí značné investiční aktivitě ČEZu v případě budování dalších zdrojů JE Temelín, bych to pokládal za nesmírně krátkozrakou politiku, kterou jsme nedělali nikdy ani v daleko složitějších dobách hospodářského růstu," dodal. Kalousek se obává, že Babiš takto chce postupovat ve všech státních firmách. "Nabízí se otázka, jací minoritní akcionáři ČEZu patří mezi obchodní partnery ministra financí," dodal Kalousek.

Tomáš Sýkora z Patria Direct zprávu o výplatě dividend považuje pro krátkodobé obchodování s akciemi ČEZ za pozitivní. ČEZ k 31. prosinci 2013 držel zhruba 25 miliard korun v hotovosti, zadržené zisky z minulých let dosahují 209 miliard korun a čistý dluh 157 miliard korun, dodal. S přihlédnutím k nedávno sníženému plánu budoucích investic se Sýkora domnívá, že si ČEZ může výplatu až sto procent loňských zisků dovolit.

Pokud Babiš pro svůj záměr získá v koalici podporu, vláda následně nebude mít problém si toto odhlasovat na valné hromadě, doplnil Sýkora. "Návrh na výši dividendy přišel v loňském roce 22. dubna a valná hromada se konala 19. června. Obdobné termíny tak očekáváme i v letošním roce," dodal.

Také podle analytika Fio banky Jana Rašky by stát na valné hromadě měl teoreticky mít sílu vyšší dividendu prosadit. Takto vysokou dividendu Raška vnímá pozitivně pro akcionáře společnosti.

Podle Michala Valentíka, hlavního investičního stratéga ČP INVEST mohou akcie růst ještě několik dní.  "Ovšem z dlouhodobého pohledu je vyplácení stoproceního zisku nereálné nebo spíše jde na úkor vyššího zadlužení společnosti, které by později vedlo ke snížení úvěrového hodnocení, dražšího financování a snížení rentability," uvedl.

Polostátní ČEZ měl loni nejhorší zisk za posledních pět let, letos navíc počítá s dalším poklesem kvůli zlevnění elektřiny. Firmě v současnosti hrozí, že přijde o licenci obchodníka na bulharském trhu (více čtěte zde).