Investoři už nechtějí levně půjčit státu

  • 17
Vlády hned tří středoevropských států včetně Česka řeší podobný problém. Potřebují prodat dluhopisy, aby pokryly schodek veřejných financí. Investoři jsou sice ochotni peníze půjčovat, ale žádají stále výhodnější podmínky. Správci pokladen je odmítají přijmout, a tak raději neprodávají.

Zatím poslední neúspěšná aukce dluhopisů se konala v pondělí na Slovensku. Tamní ministerstvo financí nabízelo cenné papíry za dvě miliardy korun.

Vláda představila další stamiliardy dluhů

Za úrok 4,75 procenta by investoři půjčili státu peníze na deset let. Zájemci by sice nakoupili dluhopisy až za 3,18 miliardy korun, ale ministerstvo aukci zrušilo.

Zájemci požadovali výnosy přes 5,5 procenta, což resort financí neakceptoval.

"Stalo se to, co se také čekalo. Nyní není vhodné vydávat dluhopisy se splatností delší než pět let," řekl ČTK dealer jedné z bratislavských bank.

V Maďarsku minulou středu investoři také požadovali vyšší výnosy, než si představoval stát, navíc projevili zájem jen o třetinu emise. Vládní agentura pro správu dluhu se proto raději rozhodla neprodávat nic.

Česká vláda též neuspěla
Ve stejný den poprvé v historii k podobnému kroku stáhl i správce české státní pokladny.

Na patnáctileté dluhopisy za 14 miliard korun přišly nabídky v objemu 15,6 miliardy korun. Stát si však představoval úrok ve výši 4,6 procenta, investoři chtěli více.

"Nechtěli jsme za každou cenu akceptovat nabídku bank na trhu," komentoval pro ČTK rozhodnutí státu náměstek ministra financí Eduard Janota.

Stažení emise podle něj hospodaření státu neohrozí, protože celkový dluh ČR už je pokryt. Příští rok však chce vláda vydat dluhopisy za 497 miliardy korun. - více zde

Analytici varují, že by státní pokladna mohla mít problémy se získáváním peněz, protože příště opět nemusí uspět.

"Snaží se ukázat, že nemusí prodávat za každou cenu, ale s takovou taktikou nemohou vydržet donekonečna," uvedla Kateřina Vašková z PPF Asset Management.

Podle Jana Schiessera z Atlantik FT vládě nezbývá kvůli rostoucímu zadlužení příliš prostoru k manévrování.

Může se tak stát, že brzy bude muset prodávat obligace i za ceny, které nejsou nejvýhodnější.