Investoři varovali stát

Česká republika dostala v pátek varování od investorů, kteří jí půjčují na zaplacení rostoucích dluhů. O nabízené patnáctileté dluhopisy neprojevili velký zájem, a dali tak najevo, že nedůvěřují budoucímu vývoji ekonomiky. Hlavním rizikem jsou veřejné finance.

K neúspěchu přispělo i samo ministerstvo financí, které krátce před aukcí a bez bližšího vysvětlení zdvojnásobilo objem nabízených cenných papírů. Trh nebyl na tak velké množství připraven, a proto se poprvé po třech letech nepodařilo prodat všechny nabízené dluhopisy.

Ministerstvo financí nabídlo do páteční aukce čtyři miliardy patnáctiletých dluhopisů a prodalo pouze 3,6 miliardy korun. Ještě počátkem roku zájem o první emisi patnáctiletých dluhopisů převýšil nabídku trojnásobně.

Dluhopisy vláda financuje státní dluh, který loni vzrostl na 290 miliard korun.
Další neúspěšné aukce by mohly být podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty pro státní finance rizikem. "Ale zatím to bereme jako nahodilou záležitost, která nic nesignalizuje," řekl.

Podle Pavla Sobíška z Bank Austria Creditanstalt však zdvojnásobení objemu dluhopisů v aukci proti původně plánovaným dvěma miliardám korun jasně prokázalo, že kapacita tuzemských investorů má své limity. Centrální banka zatím považuje financování státního dluhu z domácích zdrojů za postačující.

"Páteční výsledky nezakládají důvody pro změnu strategie. Optimální je financovat státní dluh doma," uvedl viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.
Podle něj by však mělo ministerstvo financí více dbát na komunikaci s investory. "Rostoucí deficit veřejných financí vytváří na trhu potenciál pro nervozitu," uvedl. Překvapivý páteční výsledek strhl dolů i ceny ostatních dluhopisů.

Také podle Janoty jsou zatím náklady na emisi zahraničních dluhopisů dražší. "Jednou na ten trh půjdeme, ale otázka je kdy," dodal. ČNB je odpůrcem zahraničního financování zejména kvůli tlaku na další posílení kursu koruny.
Nedostatečný zájem o státní dluhopisy v poslední aukci Janota vysvětluje tím, že ochabla poptávka tradičních zájemců, jako jsou penzijní fondy a pojišťovny.

Podle některých analytiků by proto měla být splatnost dluhopisů přizpůsobena poptávce, která byla zatím největší po pětiletých dluhopisech. S vydáváním patnáctiletých dluhopisů začalo ministerstvo financí letos. Chtělo tak využít nízkých úrokových sazeb a zlevnit financování dluhu.

David Marek z Patria Finance se však domnívá, že pojišťovny a fondy si již do svých portfolií delší dluhopisy nakoupily a další zájem není příliš pravděpodobný. "Zvýšení poptávky ze zahraničí také nemůžeme čekat vzhledem k nedávnému snížení ratingu dlouhodobých korunových závazků agenturou Fitch-IBCA," podotkl.

Ta doporučila investorům větší obezřetnost a varovala je před rizikem rostoucího zadlužení země. Naopak obě zbývající agentury o změně ratingu neuvažují.

Před narůstajícím deficitem veřejných financí varovaly ČR již mnohé mezinárodní instituce. Doporučily okamžité řešení, aby se tak česká ekonomika vyhnula vyšším úrokovým sazbám a dražšímu financování dluhu.