Investorům vadí česká právní džungle

P r a h a - Když se americký investor rozhoduje, kde postavit novou továrnu, je docela možné, že si vybere Českou republiku. Ovšem za jedné podmínky - továrnu obežene vysokým plotem, většinu výrobků bude prodávat do zahraničí a zboží bude nakupovat zejména od poboček mezinárodních firem nebo také za hranicemi. S českým prostředím se bude snažit přijít do styku co nejméně. Ví proč. Neprůhledný právní systém a pomalé soudy stavějí zemi na úroveň těch nejméně transparentních států, jako je Čína nebo Bělorusko. "Měli jsme špatnou zkušenost, když jsme žádali o stavební povolení od města.

Trvalo skoro rok, než jsme je dostali," říká Masanori Kudo, jeden z šéfů kladenské továrny japonské společnosti Showa.

Přesto se v zemi staví jedna nová továrna za druhou a loni se zahraniční podniky zavázaly v zemi utratit historicky nejvyšší částku 1,5 miliardy dolarů. Přes všechny výhrady k českému právnímu systému sem totiž zahraniční investory láká levná a vysoce kvalifikovaná pracovní síla.

"Tam, kde právní prostředí hraje pro investora malou roli, jako u stavby nových továren, jsme velmi úspěšní. Ale nákupy tradičních podniků jsou u nás v porovnání s Polskem a Maďarskem historicky minimální. Ty firmy mají mnoho vazeb na starou ekonomiku a investoři se bojí, že v nejasném prostředí je budou složitě rozplétat. Varují je i případy tunelování, kvůli kterému v minulosti přišli investoři o mnoho peněz," říká šéf vládní agentury Czechinvest Martin Jahn.

Robert Blažek z firmy Prague Capital Partners, jejíž majitel Howard Golden patří k největším kritikům České republiky, má podobný názor. "Jediná vhodná investice ve "staré ekonomice" jsou nyní nemovitosti zbankrotovaných firem," říká Blažek.

O dvojím pohledu vyspělého světa na českou ekonomiku vypovídá několik studií z posledních týdnů. Studie Evropské banky pro obnovu a rozvoj, která hodnotila loňské fungování obchodního práva, postavila zemi na úroveň Makedonie a hůř dopadly z východoevropských států už jen Slovensko a Rusko. Ještě horší obrázek v podobně zaměřeném průzkumu nabídla studie PricewaterhouseCoopers, kde země v celosvětovém měřítku skončila dokonce na předposledním místě za Čínou.

Ale tam, kde se hodnotí jen ekonomická kritéria, je země mezi premianty. V březnové studii týdeníků Economist, která kladla důraz na ekonomický potenciál zemí a rizikovost politických systémů v transformujících se ekonomikách, předstihlo Česko své oba největší východoevropské konkurenty - Maďarsko a Polsko.

Zástupci strategických investorů, kteří nejdou do země zhodnocovat volný kapitál, ale rozšiřují tu své podnikatelské aktivity, jsou proto při hodnocení země shovívavější.

"Měli jsme živé diskuse o tom, zda investovat v České republice, hovořili jsme o politickém a právním systému. Jedno úsloví říká: Kde není riziko, není zábava. A rizika v České republice my dokážeme ukočírovat," říká Richard Brodkorp, viceprezident divize firmy IBM, která se rozhodla v Brně vybudovat centrum pro správu počítačových sítí svých evropských zákazníků.

Někteří experti tvrdí, že výtky vůči České republice by se měly zmírňovat, protože země dělá v poslední době pokroky. "Právní systém se u nás dynamicky mění.

Za poslední dva roky se přijalo mnoho novel zákonů nebo i zákonů nových, které vycházejí z legislativy EU. Příkladem je novela obchodního zákoníku, která platí od ledna letošního roku," míní předseda prezidia Komise pro cenné papíry František Jakub. Za pravdu mu dávají i někteří zahraniční investoři.

"Právo a myšlení lidí se mění velmi rychle správným směrem. Obecně řečeno, podnikatelské prostředí se poměrně stabilně zlepšuje," tvrdí Hiroshi Egadawa, šéf prostějovského závodu japonské textilky Toray.