IPB chce od státu, aby pomohl s úvěry

- Ryze soukromá Investiční a Poštovní banka, která spravuje 230 miliard korun vkladů a patří mezi největší tuzemské banky, chce od státu pomoc při řešení potíží se špatnými úvěry. Centrální banka obdržela podle vysoce důvěryhodného zdroje materiál s názvem "Opatření ke stabilizaci IPB", kde manažeři banky navrhují mimo jiné převést špatné úvěry do státní Konsolidační banky.

Mluvčí IPB Barbora Tachecí žádost o pomoc nepotvrdila ani nevyvrátila. "Pokud by obdobná jednání byla vedena, měla by důvěrný charakter," řekla. Banka potřebuje finančně posílit, jinak jí hrozí, že nebude plnit parametry, které vyžaduje ČNB, aby ji uznala za zdravou.

IPB je soukromá, stát pomoc odmítá
Ministr financí Pavel Mertlík včera vyloučil, že by stát pomáhal IPB při řešení jejích problémů. "Stát má jiné starosti. Není možný jiný postoj, než že jde o soukromý subjekt a není prioritně věcí státu se do toho míchat," řekl. Přesto byla ustanovena skupina ze zástupců ČNB, ministerstva financí a Fondu národního majetku, kteří se situací IPB zabývají.

"Stát permanentně čelí tlaku nechat se vtáhnout do problémů soukromých subjektů. Je to soukromý sektor a není prioritně věcí státu se do toho míchat," řekl ministr. Stát by podle něj zvažoval účast jen ve "vysloveně kritické situaci, která by ohrožovala stabilitu sektoru".

Nedávno však první náměstek ministra financí Jan Mládek uvedl, že stát by mohl zvážit pomoc, pokud by do IPB vstupoval strategický partner. Kolem IPB se nyní točí několik zájemců, kteří potíže banky chtějí využít k jejímu převzetí. Jedním z nich je německý pojišťovací gigant Allianz a druhým je Československá obchodní banka. Oba však prý žádají asistenci státu. Zástupce hlavního akcionáře IPB, japonské Nomury, Randall Dillard tvrdí, že banka bude posílena o 13,4 miliardy korun.

Allianz chce IPB Pojišťovnu
Nomura informovala podle vysoce důvěryhodného zdroje zástupce České národní banky a státu, že Allianz chce získat IPB Pojišťovnu a výměnou za to se stane menšinovým akcionářem IPB, když investuje do posílení kapitálu tři miliardy korun.

Její podmínkou však prý je, že do jednoho roku musí vstoupit do IPB strategický bankovní partner.

Plán Nomury počítá s pomocí státu
"Je pravda, že Allianz jedná s IPB a s Nomurou o možném převzetí určitého akciového podílu ve skupině IPB," potvrdil mluvčí mnichovské centrály Allianz Hubertus Kuelps. Vstup Allianz, který je součástí plánu Nomury, jak stabilizovat IPB a postupně vycouvat z její akcionářské struktury, je však podmíněn dalšími kroky.

"Vzhledem k vysokému objemu rizikových úvěrů by však partner žádal pomoc státu ohledně vyčištění IPB," uvedl zdroj, který se účastní jednání. "Nelze vyloučit, že by banka o něco takového požádala," připustil šéf Nomury a předseda dozorčí rady IPB Randall Dillard. Strategickým bankovním partnerem by podle dostupných informací měly být buď Deutsche Bank, či Unicredito Italiano, v nichž má Allianz významné akciové podíly.

Kontrola ČNB stále pokračuje
Bankovní dohled provádí od loňského září v IPB hloubkovou kontrolu. "Stále probíhá jednání o námitkách IPB k nálezům bankovního dohledu," řekl šéf bankovního dohledu ČNB Pavel Racocha. Podle dostupných informací požaduje bankovní dohled vytvořit rezervy na operace, při kterých se IPB zbavila některých rizikových úvěrů. Řádově může jít až o desítky miliard korun.

Jeden z členů dozorčí rady IPB, který si nepřál být jmenován, například uvedl, že jen u velkých polostátních firem, které jako třeba ČKD mají potíže, má IPB 20 až 30 miliard korun úvěrů.

Loni a letos navíc banka provedla několik operací, při kterých do několika společností, z nichž řadu sama financovala, převedla téměř 70 miliard úvěrů a cenných papírů. Z toho velká část představovala těžko vymahatelné pohledávky. Kapitálová přiměřenost, tedy hlavní parametr vypovídající o stabilitě banky, dosahovala koncem března 8,4 procenta a jen o 0,4 bodu přesahovala minimální hranici vyžadovanou ČNB.

Jakákoliv vyšší potřeba tvorby rezerv, kterou by akcionáři IPB nebyli schopni doplnit, by mohla tento ukazatel snížit na mez nepřijatelnou pro ČNB.

Vedení IPB zaslalo centrální bance návrh s názvem "Opatření ke stabilizaci IPB", kde žádá o státní pomoc při řešení problémů se špatnými úvěry. "Veškeré informace od bank jsou důvěrné," řekl Racocha.

Stát není s Nomurou spokojen
Zástupci státu již delší dobu vyjadřují nespokojenost s přístupem Nomury k IPB. Nomura drží prostřednictvím společnosti Saluka jen 46 procent banky a náměstek ministra financí Jan Mládek nedávno Nomuru vyzval, aby svůj podíl zvýšila na majoritu. Řada kritiků Nomury navíc poukazuje na to, že lukrativní majetky IPB si převedla na sebe a výhodně prodala, jako v případě Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast, které Nomura koncem roku 1999 prodala jihoafrické skupině SAB za 629 milionů dolarů.
Zástupci státu a ČNB chtěli skutečné záměry Nomury a její odhodlání posílit kapitálově IPB ověřit přímo v Londýně u šéfa tamního zastoupení. "Uvažovalo se o tom, ale v dohledné době se tam nepojede," řekl včera mluvčí ministra financí Libor Vacek.

Majorita při navyšování
Akcionářské změny může přinést již schválené navyšování základního jmění o 13,4 miliardy korun, které však dosud blokuje menšinový akcionář svou žalobou. "Očekávám, že požadavek na tvorbu rezerv bude pokryt navýšením základního jmění. Mám jistotu, že toto navýšení bude akcionáři upsané v plné výši. Myslím, že blokování žalobou nebude překážkou," řekl Dillard. Plánem Nomury je, že navýšení by se již třemi miliardami zúčastnila Allianz.

Zájem má i ČSOB
Zájem o získání IPB, ovšem s pomocí státu či České národní banky, má podle několika důvěryhodných zdrojů Československá obchodní banka. Její šéf Pavel Kavánek na toto téma již jednal se zástupci státu i ČNB. Zájem ČSOB potvrdil i zdroj z Nomury, který si však nepřál být jmenován. "Pan Kavánek jednání se zástupci státu či IPB oficiálně nevedl," reagoval mluvčí ČSOB Jan Stolár.