Technologie Apple Pay, kterou firma představila spolu s novým modelem iPhonu, umožňuje platit za zboží a služby telefonem.

Technologie Apple Pay, kterou firma představila spolu s novým modelem iPhonu, umožňuje platit za zboží a služby telefonem. | foto: apple.com

Novým iPhonem zaplatíte i v Česku, ale musíte mít kartu z USA

  • 82
Novým telefonem od Applu půjde zaplatit i na českých platebních terminálech. Ovšem pouze těm, kteří mají platební kartu vydanou ve Spojených státech. Technologii Apple Pay nepodporuje žádná z evropských bank. Mobilní platby navíc zkomplikuje regulace karetních poplatků, která se chystá v Bruselu.

Příští pátek se začne v Česku prodávat nejnovější model telefonu od společnosti Apple. Modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus umějí kromě jiného zaplatit v obchodech. Kdo však bude chtít u pokladny před terminálem místo bezkontaktní kartou mávat právě iPhonem, bude zklamaný. Musí totiž zároveň mít americkou platební kartu.

Technologie Apple Pay, kterou firma představila spolu s novým modelem iPhonu, umožňuje platit za zboží a služby telefonem. Stačí do přístroje zadat číslo své karty a pak jen přiložit k bezkontaktnímu terminálu, který přečte čip v telefonu.

Nejlepší displej a ohýbací aféra

Najít takový terminál není v Česku problém, více než polovina jich bezkontaktní platbu zvládne, což je po Polsku nejlepší skóre v Evropě.

Potíž však spočívá v tom, že Apple Pay umí pracovat jen s kartami American Express, MasterCard nebo Visa vydanými jednou z pěti amerických bank: Bank of America, Capital One Bank, Chase, Citi či Wells Fargo.

Platby přes Apple Pay neumožňuje nejen žádná česká, ale ani evropská banka. A protože je evropský bankovní trh roztříštěnější než americký, bude se Apple muset dohodnout s daleko více institucemi.

GE Money Bank a ČSOB už mobilní platby zkoušejí

Evropské řešení bude složitější i kvůli mezibankovním poplatkům, které se platí z každé transakce. Podle šéfa české Visy Marcela Gajdoše činí v USA tyto úhrady průměrně 0,6 %. Apple si přitom vyjednal, že mu banka, která kartu vydává, z každé platby dá 0,15 až 0,2 %. Unie, kde jsou mezibankovní poplatky zpravidla vyšší, ale na příští rok chystá jejich omezení na 0,2 % pro debetní a 0,3 % z kreditní karty.

Pokud si Apple z každé platby vezme tolik, co v USA, bance vydávající kartu nic nezbude. Podle Gajdoše už proto Apple v Evropě vytvořil platební divizi, aby vyřešila technické a hlavně ekonomické aspekty zavedení služby.

V novém iPhonu číslo karty existuje jen virtuálně v aplikaci, což je bezpečnější než současné technologie, kde se číslo nahrává přímo na SIM kartu. Tento způsob v Česku zatím používá GE Money Bank ve spolupráci s MasterCard a O2, testuje ho i v síti Vodafone. Placení mobilem v pilotním projektu s T-Mobilem do konce roku zkouší také ČSOB.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.