Iráčané pasou po elektronice

  • 1
Před čtvrt rokem učinil bagdádský obchodník Chálid Satámí zásadní podnikatelské rozhodnutí. Přestal prodávat kuřata a vstoupil na trh elektroniky a dalších domácích spotřebičů. Po skončení války v Iráku to byla podle něj nejlepší cesta, jak vydělat peníze.

"Před válkou jsem prodával kuřata, protože lidé chtěli hlavně jídlo. Teď chce každý televizor nebo klimatizaci," vysvětluje ve své nové prodejně pojmenované Chálidova Elektronika.

"Je to nejlepší věc, s níž můžete obchodovat."

Před vchodem do krámku se zrovna tyčí stovka krabic z čerstvé dodávky čínských televizorů. Uvnitř se pak zákazník ztrácí mezi klimatizacemi, pračkami, satelitními talíři a dekodéry - jedněmi z hlavních hitů poslední doby.

Tak vypadá nová konzumní tvář Iráku - země, kde je po třech válkách a třinácti letech mezinárodních sankcí najednou k dostání téměř vše.

Boom navíc nepodporuje jen nový pocit svobody mezi obyvateli, ale i absence daní. To se má sice podle správy země příští rok změnit, zatím však tyto poměry nahrávají nákupní horečce.

Za Saddámova režimu stála slušná klimatizace mezi 500 a 600 dolary. Z toho zhruba 200 dolarů připadalo na daně. Nyní stojí tentýž přístroj asi 300 dolarů.

Mezi zákazníky nechybějí ale ani američtí vojáci. Klimatizace je pro ně při teplotách kolem 50 stupňů Celsia nutností a televize pomáhá zahnat nudu.

,