Irák odmítl české smlouvy kvůli Rádiu Svobodná Evropa

- České delegaci vedené náměstkem ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem se v Iráku nepodařilo uzavřít obchodní kontrakty, protože Bagdád vytýká Praze, že se zařadila do protiiráckého amerického tábora. Obdobně informovala agentura ITAR-TASS, podle které Bagdád kategoricky odmítl rozvíjet obchodní vztahy s Prahou, dokud bude z českého území vysílat "nepřátelská" rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

AFP konstatovala, že česká delegace v neděli po čtyřdenním pobytu odcestovala z Bagdádu s "prázdnýma rukama". Přitom prý přijela s cílem vyjednat s Iráčany kontrakty v rámci dohody "ropa za potraviny", jež umožňuje Iráku nakupovat pod dohledem OSN potraviny a humanitární potřeby pro obyvatelstvo.    

České ministerstvo zahraničí bez bližších podrobností o výsledcích jednání potvrdilo Kmoníčkovu návštěvu v Iráku. České velvyslanectví v Bagdádu na telefonický dotaz ČTK nedokázalo poskytnout podrobnější informace.    

"Země z amerického tábora provozující agresivní politiku zájmům Iráku škodí. Naše politické a ekonomické vztahy k ostatním zemím určuje pozice vlád těchto zemí k Iráku, jejich podpora žádostem o zrušení (protiiráckého) embarga a jejich odsouzení trvalé americké agrese vůči Iráku," sdělil podle AFP irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán, který v sobotu Čechy přijal a jehož v neděli citoval irácký tisk.    

"Iráčané nám dali jasně na srozuměnou, že ani jeden kontrakt nebude podepsán, dokud se rozhlasová stanice (RFE/RL) nachází na našem území," citovala agentura ITAR-TASS anonymně jednoho z podnikatelů doprovázejících Kmoníčka.    

S českou delegací se podle AFP sešli také další ministři a vysocí představitelé Iráku. Místní tisk, který citoval Kmoníčka, napsal, že Praha si přála uzavřít kontrakty a obnovit původní úroveň bilaterálních vztahů.

Irák odmítá Spojenými státy podporované irácké vysílání RFE/RL, jejíž redakce se od roku 1995 nacházejí v Praze. Půlhodinové relace určené Iráku a také Íránu začaly v říjnu 1998. Po zahájení vysílání Irák varoval, že to bude mít dopad na budoucí hospodářskou a obchodní spolupráci s ČR, a Írán se rozhodl odvolat svého velvyslance z ČR a omezit hospodářskou spolupráci.

V pondělí má ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr předložit české vládě pravidelnou informaci o dopadech vysílání RFE/RL na obchod s Irákem a Íránem. Předchozí zpráva o této citlivé otázce byla kabinetu poskytnuta před rokem. Tehdy ministerstvo průmyslu a obchodu údajně doporučovalo, aby americká strana hradila prokázané ztráty českých podniků způsobené vysíláním; ministerstvo však toto tvrzení popřelo.

    Tehdejší mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Hudec loni v lednu uvedl, že kvůli vysílání RFE/RL hlásí domácí podniky skutečné a předpokládané ztráty zhruba ve výši jedné miliardy dolarů: Škoda Plzeň 500 miliónů, Technoexport 360 miliónů, Motokov 11 miliónů za rok 1998 a každoročně dalších 33 miliónů; u menších firem jde údajně dohromady o 100 miliónů dolarů. Hudec rovněž před rokem uvedl, že "zásadně jsou také ohroženy vládní pohledávky v Iráku za 400 miliónů dolarů, včetně úroků potom za 600 miliónů dolarů".