Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Irák pronajímá ropná pole. Nejcennější zatím získali Rusové

  • 20
Byznysmeni s ropou se od pátku soustřeďují na Irák. Země od včerejška v aukcích pronajímá svá nevyužitá naleziště s kapacitou desítek miliard barelů. Zatím nejcennější pole na relativně bezpečném jihu získalo konsorcium ruského Lukoilu a norské firmy Statoil ASA. Z každého vytěženého barelu dostanou 1,15 dolaru.

Aukce na rozvoj ropných polí v Iráku je teprve druhá od konce války v roce 2003. Přestože irák nepatří mezi prvních deset producentů ropy na světě, zásoby strategické suroviny lákají investory.

Rusko, které letos usedlo na trůn největších vývozců ropy a zanechalo za sebou Saúdskou Arábii, tuto pozici dál posiluje. V dnešní dražbě získal ruský Lukoil a norský Statoil velké naleziště Západní Kurna-2 s kapacitou 12,88 miliardy barelů. Nachází se v regionu Basra, v jižním cípu země, kde je relativně bezpečno. O tyto pole byl největší zájem.

Výsledek je bravurním tahem Lukoilu, který měl pole slíbené již za režimu Saddáma Husajna. Podnik porazil tři jiná konsorcia pod vedením francouzského Totalu, Petronasu z Malajsie a britského BP.

Irák v v současnosti s potížemi produkuje 2,5 milionu barelů za den a kapacita by po rozběhnutí všech projektů měla dosáhnout 12 milionů barelů za denně. Uvedl to ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání.

Z ministerstva se stala nedobytná pevnost

V pátek, během prvního dne aukcí, získalo kontrakt na rozvoj největšího nabízeného pole Madžnún konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas. Madžnún obsahuje podle odhadů asi 12,5 miliardy barelů ropy a je to jedno z největších známých a jen minimálně využívaných ropných polí na světě.

Irák během obou dnů nabídl celkem 15 polí. Z dnešních sedmi nabídek vzešly kontrakty na čtyři pole. Pět polí Irák z páteční aukce přímo stáhl s tím, že na nich bude těžit sám. Do aukcí šlo celkem 44 zahraničních společností.

Ropnou aukci doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávné vlně teroristických útoků v Bagdádu. Z iráckého ministerstva ropného průmyslu se tak na několik dní stala prakticky nedobytná pevnost.