Teroristé vymýšlejí nové odvody a pokuty, aby znovu naplnili svou pokladnu. Ilustrační foto

Teroristé vymýšlejí nové odvody a pokuty, aby znovu naplnili svou pokladnu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Islámský stát přichází o zdroje peněz. Loni ztratil 30 procent příjmů

  • 51
Takzvaný Islámský stát loni přišel o skoro 30 procent svých příjmů. Ztratil totiž kontrolu nad částí území, na kterém od lidí vybíral daně. Měsíční příjem nejbohatší teroristické skupiny na světě poklesl z 1,9 miliardy v loňském březnu na současných 1,3 miliardy korun.

Islámský stát vydělává na obchodu s ropou, rozpočet džihádistů ale z velké části tvoří také příjmy z daní, poplatků a pokut vybíraných od obyvatel tzv. chalífátu. I kvůli propracovanému ekonomickému systému islamisty nelze jednoduše odříznout od peněžních zdrojů.

Islámský stát letos ztratil sedminu rozlohy, ovládá území velikosti ČR

Skupina však ztratila skoro čtvrtinu ovládaného území ve východní Sýrii a severním Iráku. Počet lidí žijících na území kontrolovaném islámským státem tak klesl z devíti milionů na začátku loňského roku na méně než šest milionů. Což znamená významný výpadek příjmu z daní. Americké a britské nálety na ropné vrty a rafinerie navíc připravily Islámský stát o čtvrtinu příjmů z ropy.

Islámský stát inkasuje miliardy. Vydělává na ropě, daních a výkupném

Teroristé tak vymýšlejí nové odvody a pokuty, aby svou pokladnu znovu naplnili. Novou daň musí odvádět například řidiči nákladních aut, zaplatit musí také každý, kdo chce opustit město.

„Islámský stát zvyšuje daně na základní služby a přichází s novými způsoby, jak dostat z lidí peníze. Můžete třeba dostat pokutu za řízení na špatné straně silnice nebo za to, že neumíte správně odpovědět na otázky týkající se Koránu,“ cituje britský The Telegraph analytika Ludovica Carlina.

Kde se vzal Islámský stát:

25. září 2014