Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Itálie prodala klíčové desetileté dluhopisy, půjčuje si stále draho

  • 10
Itálie na trzích prodala dluhopisy se splatností tři až deset let v objemu kolem sedmi miliard eur. Výnosy bondů jsou nižší než minule, ale stále se dotýkají nebezpečné hranice sedmi procent. Zájem o italské cenné papíry je navíc vlažný.

Čtvrteční aukce byla první od tendru tříletých úvěrů, které minulý týden nabídla Evropská centrální banka. Reakce na výsledek aukce italských dluhopisů byla zpočátku rozpačitá.

Výnos klíčového desetiletého dluhopisu splatného v březnu 2022 se snížil na 6,98 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci na konci listopadu činil 7,56 procenta. To byl zároveň rekord za dobu existence eurozóny.

Investoři chtěli v aukci nakoupit asi o 36 procent více papírů, než Itálie nabízela. To není výsledek, který by se dal označit jako výborný. V některých aukcích totiž bývá zájem proti nabídce i několikanásobný.

Pásmo, v němž Itálie chtěla prodat státní dluhopisy, Itálie stanovila na pět až 8,5 miliardy eur. Vzhledem k tomu, že získala jen asi sedm miliard, reakce na výsledek byla zpočátku rozpačitá. Itálie patří ve skupině vyspělých zemí k nejzadluženějším a jen příští rok musí refinancovat dluhy asi za 300 miliard eur.

Úrok je vysoký i u tříletých dluhopisů

Sedmiprocentní výnos je v případě Itálie považován za dlouhodobě neudržitelný. Aby mohla Itálie s tak vysokým úrokem obsluhovat svůj dluh, musela by její ekonomika růst alespoň o čtyři procenta ročně. V současné době ale v podstatě stagnuje.

Výnos tříletého dluhopisu splatného v listopadu 2014 se snížil na 5,62 procenta, zatímco v předchozí aukci zhruba před měsícem činil 7,89 procenta. Zájem byl také poměrně slabý, stejně jako u desetiletého papíru jen asi o 36 procent vyšší, než činila nabídka.

Ve středu se Itálii podařilo prodat dvouleté dluhopisy s úrokem 4,85 procenta. Ještě před měsícem dosahoval osmi procent (čtěte Itálie uspěla s dluhopisy).

ECB minulý týden vůbec poprvé nabídla tříleté úvěry s velmi nízkým úročením, aby na trhu pomohla zlepšit likviditu. Nabídky využilo 523 bank z celé eurozóny, které si celkem vzaly úvěry za 489,2 miliardy eur (zhruba 12,6 bilionu Kč). Zatím ale není jasné, zda nějaká část těchto peněz šla i na nákup dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

,