Italové dali v dražbě stamiliony

  • 24
Téměř čtvrtinu domů na Václavském náměstí v Praze koupila málo známá italská společnost Brick Invest. Ta ve středu vydražila šestnáct budov v centru hlavního města v dosud největší tuzemské aukci. Konečná částka 605 milionů korun padla v aukční síni Naxos krátce před středeční patnáctou hodinou.

Lámanou češtinou řekl nejvyšší částku muž z první řady v sále. Jeho soupeř o dvě řady za ním skončil na 601 milionech. Dražebník ještě zkusil vzkřísit odhodlání, ale nakonec úderem kladívka vyhlásil vítěze dražby. Italští investoři porazili neznámého zájemce, který za sebe na dražbu poslal finančníky ze slovenské společnosti J&T.

Vítězem souboje o blok budov, které sahají od spodní části Václavského náměstí až do Panské ulice a zabírají pozemek o více než osmi tisících metrech čtverečních, se stal Alessandro Grosso, zastupující Brick Invest.

Ital, který tvrdí, že za ním stojí kapitál z Itálie a USA, neskrýval radost a poplácával po zádech svého společníka. "Domy si chceme nechat. Vzniknou tam kanceláře, hotel a parkovací místa, jeden projekt už máme, ale ani ten není dokončen. Plány teprve budou, nyní je moc brzy," říká muž, který je nebo v minulosti byl v čele více než 50 firem v Praze.

Už léta se zabývá obchodem s pražskými domy, ale koupě tak rozsáhlého majetku je první velký projekt. "Máme za sebou 17 projektů rezidenčního bydlení v Praze 1, ve Vojtěšské, Platnéřské a na nábřeží," vyjmenovává.

Výnos ze středeční dražby výrazně předčil předchozí rekord z loňska, kdy byla síť čerpacích stanic Petra vydražena za 360 milionů korun. Na středeční klání přišli čtyři zájemci, kteří složili jistinu 35 milionů korun. Kupní cena nakonec o 80 milionů převýšila tu vyvolávací.

"Takový balík nemovitostí si nemůže dovolit koupit kdekdo, čekal jsem, že bude menší zájem. Cena je podle mě velmi dobrá, vezmu-li v úvahu, že to je jen začátek celé investice. Rekonstrukce domů bude stát miliardy, nejsou v dobrém stavu," říká Libor Nevšímal z pořádající aukční síně.

A co na cenu říká majitel? Nijak zvlášť prodej rozebírat nechtěl. "Jsme spokojeni," vzkázal stručně František Ehrenberger, ředitel prodávající firmy Integra (vlastní ji státní Česká konsolidační agentura).

Prodané domy měly společného majitele od první poloviny devadesátých let, kdy je koupila skupina IPB. "Je to naprosto unikátní záležitost, nic takového už na trhu není. Ta plocha je obrovská a v centru Prahy," říká Nevšímal.

Celkem dnes budovy poskytují téměř 28 tisíc metrů čtverečních, což je srovnatelné jen s novými skleněnými administrativními centry, která rostou dál od středu metropole. Rekonstrukce může využitelnou plochu ještě zvětšit.

Václavské náměstí nyní stojí před velkou proměnou. V poslední době totiž získal nové majitele ještě dům někdejší Polské kultury na rohu s Jindřišskou ulicí, sousedící s nemovitostmi vydraženými ve středu. Budovu nesoucí číslo popisné 19 vydražila loni firma Flow East za 350 milionů a už se pracuje na její rekonstrukci.