Italové si prodlužují víkend stávkou

O půl dne dříve začal víkend pro desetitisíce Italů. Alespoň pro ty, kteří v poledne podpořili půldenní stávku proti státní politice, která podle nich přivedla do neštěstí italský průmysl. "Situace našeho průmyslu naznačuje, že něco není v pořádku," prohlásil šéf odborářů Guglielmo Epifani.

Organizátor, největší odborová federace v Itálii CGIL, sdružuje asi 5,4 pracujících.

"Je zde zoufalá potřeba něčeho, co by postavilo na nohy průmyslovou politiku a přitom zoufalý nedostatek nápadů na inovace, investice a výzkum," dodal Epifani.

Kolem patnácti tisíc lidí se sešlo v ulicích Turnína, domovského města problémové automobilky Fiat. Další pochodují Milánem, Boloňou a Florencií a jinými městy. 

Někteří stávkující chtějí odložit své pracovní nástroje jen na pár hodin, lidé z kovoprůmyslu naopak uvažují o tom, že protest protáhnou na dvacet čtyři hodin.

Zástupci odborového svazu tvrdí, že stávku podporuje ve velkých firmách, jako je například výrobce pneumatik Pirelli, zbrojovka Alenia nebo koncern Fiat osmdesát procent zaměstnanců.

Další dvě největší federace - CISL a UIL - se na stávce nepodílejí.

Ministr průmysl Antonio Marzano tvrdí, že hlavní problém průmyslu je třeba hledat v globálním ekonomickém útlumu, který brzdí také italský vývoz.

Firmy nicméně naléhají na vládu, aby situaci řešila. A to i ty zcela soukromé. Největší privátní zaměstnavatel Fiat musel v posledních měsících propustit osm tisíc lidí.

"Tisíce lidí ztratilo práci, dalším tisícům to hrozí. Automobilky a telekomunikace jsou nejviditelnější, ale tradičně silná odvětví jako textilní a obuvnický průmysl čelí stejným problémům," upozorňuje šef odborářů.

Dodává, že právě nejpodstatnější část podniků, které zajišťují italskou průmyslovou výrobu, nemá jistou budoucnost.

,