Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017) | foto: Reuters

Trumpová večeřela se Si Ťin-pchingem, její firma hned dostala v Číně licenci

  • 52
Ivanka Trumpová, politička a americká „první dcera“, se zúčastnila na začátku dubna večeře s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ve stejný den přitom čínské úřady udělily její společnosti tři lukrativní ochranné známky pro tamní trh. Ať už mezi oběma skutečnostmi existuje spojitost, nebo ne, posiluje podezření o možném střetu zájmů.

Ivanka Trumpová, dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa, se počátkem dubna sešla v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago na Floridě u jednoho stolu s čínským prezidentem. Ctižádostivá politička, která se v poslední době stále úspěšněji prosazuje po boku svého otce (psali jsme zde) i neméně ambiciózního muže Jareda Kushnera (o něm více zde), se však ocitla v diskutabilním postavení. Čínská vláda totiž právě v té době vyslovila předběžný souhlas s udělením tří ochranných známek, díky nimž bude mít firma Trumpové ve druhé největší světové ekonomice monopol na prodej svých šperků, tašek a lázeňských služeb.

Značka Ivanka Trump má v Americe problém kvůli Číně:

4. února 2017

Trumpová si je problematické pozice zjevně vědoma, neboť se od vstupu na politickou scénu pokouší distancovat od značek nesoucích její jméno a oddělit tak byznys od politické kariéry, jak píše list Independent. Aby vyhověla etickým nárokům ve funkci poradkyně prezidenta, vložil aktiva své značky do rodinného trustu s hodnotou více než padesáti milionů dolarů a slíbila, že nebude zasahovat do rozhodování, jež by ji vystavilo střetu zájmů (zvolila tedy podobné řešení jako český vicepremiér Andrej Babiš – viz zde).

„Ivanka nebude ovlivňovat obchodní strategii, marketingové záležitosti ani obchodní podmínky při uzavírání dohod,“ hájil Trumpovou právní zástupce Jamie Gorelick. „Ponechala si právo nařídit správcům fondů vypovědět smlouvu, pokud by vznikl střet zájmů nebo jen jeho zdání,“ dodal.

Kritici však namítají, že s rozrůstajícím byznysem klesá schopnost Trumpové poskytovat prezidentovi relevantní rady v oblastech jako je obchod, duševní vlastnictví nebo hodnota čínské měny.

To by za Obamy neprošlo, tvrdí právník

Trumpová se také snažila roli svého byznysu umenšit, když v nedávném rozhovoru pro CBC News prohlásila, že její firma by si vedla lépe, kdyby ona nezačala pracovat pro otce a nemusela své obchodní aktivity omezovat. I přes několik bojkotů ze stran některých obchodních řetězců však její značky vzkvétají. Trumpová představila novou řadu oblečení a šperků, firma expanduje do dalších zemí – od loňského prosince požádala o dalších nejméně devět ochranných známek například na Filipínách nebo v Kanadě.

Specifickým případem je pak Čína. „Ivanka má v Číně množství obchodních vztahů a konfliktů, přesto je s Jaredem hluboce zapojená do politických kontaktů. To bych nikdy nedovolil,“ nechal se slyšet Norman Eisen, který dohlížel na etiku v Obamově administrativě. „Ve vlastním zájmu i v zájmu své země by měli zvážit, zda se odtamtud nestáhnout,“ doplnil.

Prolínání obchodních styků s politikou během Trumpova mandátu nemá podle analytiků v moderních amerických dějinách obdoby. Využívat prestiž služby státu k budování privátní značky přitom není samo o sobě nezákonné, předpisy však zapovídají všem federálním činitelům – mezi něž nyní patří i Trumpová –, aby se podíleli na rozhodování v oblastech, kde by mohli prosazovat finanční zájmy své či svého partnera.