elektronická pokladna

elektronická pokladna | foto: MAFRA

J&T kupuje od Martina Romana podíl ve firmě, která může vyrůst díky EET

  • 46
Elektronickou evidenci tržeb poslanci zatím neschválili. I přesto investoři zavětřili příležitost a investují do firem, které pokladní systémy už úspěšně provozují. Česko-slovenská investiční skupina J&T například kupuje čtvrtinový podíl v karlovarské start-upové společnosti Smart Software.

Smart Software je výrobce on-line pokladního systému. Tedy zařízení, které používají některé restaurace či obchody, aby měly tržby pod kontrolou.

J&T spoléhá na to, že vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb projde a výhledově každý živnostník bude muset tržby evidovat podobným způsobem. Ať už na systému od firmy Smart Software, její konkurence, nebo prostřednictvím bezplatné aplikace.

„Jedná se o zajímavou investiční příležitost. Ve hře je podíl na trhu, který může svou velikostí přesáhnout částku 1,5 miliardy korun,“ říká partner a podílník J&T Dušan Palcr.

Zhodnocená investice

J&T kupuje podíl od společnosti Touzimsky IT, kterou ovládá bývalý tajemník Českých drah Jan Veverka. Peníze, které firma investuje, jsou zčásti Veverkovy, zčásti bývalého šéfa ČEZ Martina Romana.

Investici do Smart Software přitom podle informací MF DNES několikanásobně zhodnotili. Letos v červnu kupovali 50procentní podíl ve Smart Software za pět milionů korun. Nyní 25 procent firmy prodávají dle neoficiálních informací za desítky milionů.

Veverka o prodeji podílu skupině J&T tvrdí, že peníze s Romanem nedostanou v hotovosti, ale půjdou do rozvoje firmy.

„Ten nápad, a hlavně zpracování se mi strašně líbilo, chtěli jsme jim tak pomoct,“ vysvětluje Veverka a dodává, že J&T by mělo plnit roli strategického partnera, který firmě pomůže mimo jiné s financováním.

Smart Software není prvním start-upem, do něhož Roman s Veverkou vložili společně peníze. Podíl vlastní také v brněnském vyhledávači letenek Skypicker. V tomto případě si na zhodnocení budou ještě muset počkat.

V tisícovkách provozoven

Zajímavé je, že je Veverka dlouholetým členem ODS, tedy opoziční parlamentní strany, jejíž předseda Petr Fiala elektronickou evidenci tržeb hlasitě kritizuje.

Veverka má však jiný pohled na věc. „Podle mne by to pro ODS opravdu nemělo být tématem. Na Západě jsou pokladní systémy standardem. A i mnoho mých přátel podnikatelů, tradičních voličů ODS, mi říkalo, že proti elektronické evidenci tržeb nic nemají,“ říká Veverka. Podle jeho názoru podnikatelům mnohem více zkomplikuje život kontrolní hlášení k DPH.

Podle zakladatele a spolumajitele firmy Smart Software Bohuslava Pauleho nyní využívají systém desítky klientů. Protože se jedná i o větší řetězce, jako jsou například trafiky Relay, je spuštěn v tisícovkách provozoven.

I tak je Smart Software mezi investicemi J&T trpaslíkem - obrat firmy dosáhl v roce 2014 pouhých 11 milionů korun. Dušan Palcr však investici obhajuje nadějnými propočty. Podle konzervativních odhadů J&T bude shánět novou pokladnu asi 30 tisíc hospodských a ubytovatelů a po nich přes sto tisíc obchodníků.

„S delším časovým odstupem bude následovat zbytek trhu, tedy živnosti a podnikatelé přijímající jakékoli platby, kterých by mělo být přes čtvrt milionu,“ dodává Dušan Palcr.

Podobně jako konkurenční systémy Dotykačka nebo Storyous ukládá pokladní systém Smart Software data do vzdáleného cloudového úložiště. V levnější verzi se jedná o tablet na stojánku se softwarem poskytovaným formou služby za měsíční poplatek v řádu stokorun.

Smart software nabízí i možnost off line režimu. V praxi to znamená, že živnostník provede nákup bez nutnosti signálu, ale po návratu se z paměti zařízení odešlou veškerá data, takže nutně nemusí být ani připojen v době nákupu.

K tomu je potřeba pro ty provozovny, které nemají zavedený internet, připočítat náklady na připojení. Vzhledem k tomu, že jde o přenos řádově kilobajtových dat, měly by stačit i základní tarify za desítky až stovky korun.

,