Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský. | foto: MF DNES

J&T: Politici u nás účty nemají

  • 36
Jaké je propojení finanční skupiny J&T se státem? Když vznikne aféra s politiky, často se v ní objeví právě J&T, jako v případě letošní dovolené politiků a byznysmenů. Daniel Křetínský, partner finanční skupiny, ale vidí za toskánskou aférou i obchodní spor s bývalou Mosteckou uhelnou.

Toskánskou vilu, v níž bydleli expremiér Mirek Topolánek a lobbista Marek Dalík, kupoval pro neznámého klienta makléř z finanční skupiny J&T. A kousek vedle trávil svou dovolenou Martin Roman, šéf polostátního ČEZ, s nímž dělá J&T obchody za desítky miliard korun. "Já s politiky na dovolenou nejezdím," říká partner a jeden z klíčových mužů J&T Daniel Křetínský.

Co si myslíte o modelu politici a byznysmeni na dovolené a na jachtě?
K diskutované kauze Mirek Topolánek a Marek Dalík můžu říct asi to, že oni dlouho deklarují, že jsou přátelé a jezdí spolu na dovolené. Asi by nebylo chlapské, aby teď Topolánek před volbami skrýval své vztahy. Já nevím, jak je to v dalších vztazích, třeba Vladimír Johanes byl dlouho poradce Milana Urbana, když byl ministr průmyslu, takže se dobře znají. Pokud by se ale měla organizovat dovolená lidí, kteří spolu nemají osobní přátelské vztahy, to by podle mě nebylo chytré.

Asi tedy není ani nijak chytré, že se už podruhé v takové kauze, kdy se politici a byznysmeni sjedou v cizině na dovolené, objevila J&T. Loni to bylo vaším letadlem v Itálii na golfu, nyní na jachtách a ve vile koupené vaším makléřem...
Je to extrémně nešťastné a strašně nám to ubližuje. Vyvolává to naprosto klamnou iluzi. Neuvěřitelně a hloupě jsme se zamotali do mediálních kauz, a protože se kdysi použilo naše letadlo, tak vypadáme jako struktura navázaná na politiku.

Co je podle vás iluze?
Nejsme navázaní na politiky a je iluze, že jim organizujeme dovolené, abychom se státem pak dělali obchody. Ujišťuji vás, že J&T z velkých tuzemských investorů obchoduje se státem nejméně.

Jaký vztah má J&T k Dalíkovi? Vaše skupina třeba dala loni nestandardně úvěr Dalíkově přítelkyni. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který fotky z toskánské dovolené předal médiím, naznačuje, že vám Dalík třeba přihrává nějaké obchody.
Asi to nebude znít věrohodně, ale já o úvěru pro přítelkyni pana Dalíka nevím nic. Když se soustředím na fakta a podívám se, jaké obchody se státem jsme udělali, tak je to jediná věc – směna čtrnácti procent akcií státu v Pražské energetice za akcie v ČEZ. Tento obchod jsem dojednával já, bylo to složité, táhlo se to několik let a absolutně s tím neměl Marek Dalík nic společného. O žádném dalším obchodu se státem nic nevím.

Patří Dalík nebo Topolánek ke klientům J&T?
Nemůžeme říkat, kdo je a není naším klientem, a já to ani nevím. Co ale mohu říct, je naše pravidlo – žádný aktivní politik není klientem J&T Banky. Což nemůžou říct jiné banky, jako je spořitelna, ČSOB a další. Ty dělají se státem mnohem, mnohem větší obchody. Tím jim nechci podsouvat konflikt zájmů.

Stát má ale na vkladech v J&T Bance pětinový podíl, to je velká suma na to, abyste hýčkali politiky.
Zkusme uvažovat rozumně. Celý zisk J&T Banky za minulý rok je přes 300 milionů korun. Hypotetický přínos z úložek státu do zisku je maximálně v desítkách milionů korun. Jiné skupiny mají úplně jiné zisky z obchodů se státem; také v porovnání se ziskem celé skupiny J&T, což je tři až čtyři miliardy korun, je to bagatelní věc.

Není obchod se státem třeba prosazení zákona, že energetické firmy jako ČEZ i J&T dostanou část povolenek na emise zdarma?
To je nesmysl. Je to přesně podle evropské legislativy. Jsou jen dvě možnosti. Buď dá povolenky stát energetikám přímo a ony ušetřené peníze musí investovat zpátky do svých zařízení, anebo jim je prodá a peníze si vezme stát a bude je jednotlivým energetikám přerozdělovat sám. Jestli něco vytváří korupční prostředí, pak je to druhá varianta.

Jedna věc jsou přímé obchody a vztahy J&T se státem, druhá pak obrovské obchody, jež dělá vaše skupina v poslední době s polostátní firmou ČEZ. Její šéf Martin Roman je také účastníkem různých dovolených s politiky a J&T. Už kvůli ČEZ stojí za to pěstovat vztahy se státem, ne?
Pokud jde o komunikaci s ČEZ, za tu jsem přímo odpovědný v naší skupině já a mohu vyloučit, že bychom k tomu využívali politiky. Ovlivňovat vedení ČEZ přes kontakty s politiky je absurdní. Že by to byla nějaká Dalíkova protislužba, to mohu absolutně vyloučit.

Když se podíváme na soupis obchodů J&T a ČEZ, jde o dlouhou řadu. A většinou jde o princip, kdy něco koupíte a pak za nezveřejněnou cenu něco ČEZ prodáte zpátky.
Všechny obchody mohu vysvětlit.

Vezměme případ německých dolů Mibrag. Napůl s ČEZ jste za 11 miliard korun tuto firmu koupili a teď jste oznámili, že vám ČEZ vyplatí řádově desítky milionů eur jako odstupné, protože mu přenecháte projekt Mibragu na výstavbu nové elektrárny. To zní dost podivně, ne? Proč neřeknete, kolik jste tedy za Mibrag zaplatili?
K Mibragu jako takovému musím říct, že je to jedna z nejlevnějších akvizic v energetice za poslední léta, tedy je to velký úspěch pro nás i pro ČEZ. Projekt elektrárny je mimořádně zajímavý. Nám se ale potom podařilo koupit od Britů elektrárny Opatovice a je jasné, že nemůžeme mít všechno. Pro nás je prioritou růst v České republice v co nejkratším čase, proto preferujeme Opatovice. Nemůžeme financovat stavbu elektrárny v Německu i koupi Opatovic.

Ale proč neřeknete, kolik jste za to dostali?
Mnohokrát jsme o tom s ČEZ mluvili a závěr je takový, že zveřejnit částku není šťastné. ČEZ si tam ponechal prostor, že kdyby se rozhodl elektrárnu nestavět, může to dál prodat. Ten projekt se dá prodat za výrazně vyšší částku, než za jakou to vypořádal s námi, tedy ČEZ by se mohl zveřejněním sumy dostat v budoucnu do nevýhodné pozice.

Takže říkáte, že jste projekt elektrárny prodali pod cenou?
Realita je taková, že jsme se obchodem s ČEZ připravili o nějaké peníze. Jednáním s více zájemci bychom dosáhli vyšší ceny. Naším zájmem ale bylo vyjít ČEZ vstříc. Je to naše strategie, my se k velkým energetickým firmám chováme v jistém smyslu submisivně, včetně k ČEZ. Bez toho bychom se třeba vůbec nedohodli na Mibragu.

Takže si děláte jakési protislužby? Je to i případ nákupu Elektráren Opatovice, které jste koupili za 22 miliard, ale velkou část opět za nezveřejněnou částku máte prodat ČEZ?
Nejde o protislužby, ČEZ nikdy nebude prodávat pod cenou. Jsem přesvědčen, že dohoda na Opatovice je nejlepší řešení pro ČEZ i pro nás. Nerozvíjíme tuto strategii jen s ČEZ, příkladem je náš holding s PPF, spolupracujeme s německou EnBW, Dalkií a navazujeme spolupráci i s další evropskou energetickou skupinou.

ČEZ je ale polostátní firma a její vedení závisí na vůli politiků. To je také důvod, proč vám musí záležet na vztazích s politiky – kdyby ve vedení seděl někdo jiný než Martin Roman, třeba by se vám obchody dělaly hůř.
To je konzistentní argument. Kdyby byl v ČEZ někdo, kdo je vůči nám apriori negativní, bylo by to nepříjemné. Má ale jednu chybu. Nemyslím si, že by vliv soukromé firmy, jako jsme my, mohl mít na politiky takový dopad, aby oni pak ovlivnili výběr šéfa ČEZ. Objektivně teď politici nemají důvod kritizovat ČEZ, je to úspěšná firma. Představa, že chodíme za šéfy politických stran a říkáme jim, kdo má být šéfem ČEZ, to bych si připadal jako blázen. Navíc struktura rozhodování v ČEZ nestojí na jednom člověku, není to ani otázka představenstva, je to mnohem více lidí. Takhle to prostě nefunguje, je to nesmysl.

Vaším hlavním konkurentem a kritikem je Czech Coal, který poukazuje na nestandardní obchodní propojení mezi ČEZ a J&T. Často se mluví o tom, kdo má jaký vliv na politiky. To podle vás neexistuje?
Máme málo nepřátel. Reálný spor máme opravdu jen s Czech Coalem. Myslím si, že tento spor zasáhl do politiky. Jsem přesvědčen, že Czech Coal se díky vlastní neobyčejně agresivní obchodní strategii, která je nerealistická, dostal do tíživé situace a snaží se teď tlačit na ČEZ a na nás. Tedy na ty, kteří mu to neumožňují. Czech Coal chce prodávat uhlí za dvojnásobek tržní ceny a v tom mu několik struktur překáží. ČEZ, který odmítá dělat nestandardní obchody, a my, kteří jsme to také odmítli. Máme naprosto konkrétní důkazy a indicie, že se Czech Coal snažil působit na politiku. Evidentně to ale nefunguje a teď jsme svědky agresivní mediální komunikace.

Dá se to chápat tak, že podle vašich informací může stát za toskánskou aférou Czech Coal?
Já jsem k tomu dostal nějaký materiál, který popisuje to spojení fotografií s Czech Coalem. Ale zdá se mi to přitažené za vlasy. Třeba události kolem vily a vtažení jména J&T do kauzy samozřejmě nejsou dílem Czech Coalu, do toho jsme se dostali sami. Jinou věcí je využívání této kauzy proti ČEZ a nám. A to v médiích někdo živí. Zrovna tak vidíme, že někdo manipuluje pana Randáka. Nevěřím, že by si ty informace pan Randák vymýšlel, někdo mu to dává a kladu si otázku kdo a proč. Nechci být paranoidní, ale my jsme měli silné indicie, že tady bude určitá kampaň zaměřená na Martina Romana, která souvisí s problémy Czech Coalu. Myslím, že přišla. Poprvé, co jsem v byznyse, jsem svědkem, že se někdo snaží zatahovat politiku do obchodního sporu s pomocí těchto metod.