JABLONEX. Velká administrativní budova Jablonexu v Jablonci nad Nisou

JABLONEX. Velká administrativní budova Jablonexu v Jablonci nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Jablonex má nové vlastníky. Výroba bižuterie se nevrátí

  • 150
V Jablonci definitivně skončil bižuterní gigant, společnost Jablonex Group. Konec této světoznámé firmy způsobili akcionáři, když na konci dubna prodali téměř všechny akcie. Nový majitel je zatím neznámý.

Světoznámý výrobce bižuterie Jablonex má nového majitele. Zatím neznámá společnost, která koupila drtivou většinu akcií, bude zřejmě areály pronajímat. Vedení podniku, který léta vyráběl bižuterii, si slibuje, že nový vlastník přivede do prázdných hal výrobu a tím posílí zaměstnanost v regionu.

Příběh giganta

Jablonex patřil k nejznámějším výrobcům bižuterie. V roce 2005 se rozhodly sklářské a bižuterní firmy sdružit se pod jednu společnost Jablonex Group.

Silná koruna, levná asijská bižuterie a především neschopnost vlastníků se dohodnout, jak společnost vést dál, způsobily rozpad.

Práci ztratilo zhruba 3 900 lidí. Definitivně výroba bižuterie skončila v roce 2009. Akcionáři začali rozprodávat majetek, udali značku Jablonex a 90 procent akcií.

Akcionáři Jablonexu se rozhodli prodat devadesát procent akcií ke konci dubna. "Nový majoritní akcionář nám zatím nesdělil, jak bude s majetkem nakládat," poznamenala jedna z akcionářek Zdeňka Truhlářová. Prodej Jablonexu potvrdil i advokát Aleš Minařík, který zastupuje společnost, která většinu akcií koupila. Ani ten neprozradil vlastníka. "Nový majitel si přeje uvádět jen podíl akcií Jablonexu, které získal."

Spekuluje se o tom, že továrny by chtěl nový akcionář pronajímat. Například nevyužívaný areál Palackého nabízí prostory jak na výrobu a skladování, tak na administrativní činnost nebo bydlení.

"Jsou zde například kanceláře, ty bude chtít nový majitel nejspíš pronajímat. Pokud by chtěl továrnu přeměnit na byty, musel by zažádat o změnu územního plánu," konstatuje jablonecký zastupitel a fotbalový boss Miroslav Pelta.

Výroba se už nevrátí

Podle předsedy Svazu výrobců skla a bižuterie Jaroslava Hlubůčka se zcela jistě do výrobních hal nevrátí bižuterie. "Kdyby zde chtěla výrobu obnovit nějaká bižuterní nebo sklářská firma, věděli bychom o nich," upozornil Hlubůček. Svaz je jediný, který část haly nedaleko Mšena využívá. V dubnu zde společně s bižuterními firmami otevřeli největší prodejnu s bižuterií v Evropě. "Také bychom rádi věděli, s kým v budoucnu budeme jednat," poznamenal Hlubůček.

Také světoznámá značka Jablonex má nového majitele. Zhruba před dvěma měsíci se jím stala španělská společnost Fanjoya Group.

Jablonex se téměř dva roky pokoušel prodat všechny své areály přes pražskou realitní kancelář. Dohromady za 400 milionů korun. Nedá se však říct, že realitka uspěla. Dodnes jsou objekty téměř prázdné. Kromě toho u přehrady, kde má sídlo Česká mincovna.

O haly nebyl zájem

Zatímco se zdálo, že bude největší zájem o areál Palackého, nejvíce firem chce do Železného Brodu. Zájem projevily především menší místní firmy. "Část areálu chtěla například koupit firma Detex, která vyrábí dekorativní a technické sklo nebo Autodoprava Novotný. Co vím, mají podepsanou rezervační smlouvu. V souvislosti s prodejem akcií ale nevíme, jak to bude dál," informoval starosta Železného Brodu André Jakubička.

Podle starosty by bylo lepší, kdyby do továrny přišly místní železnobrodské firmy než velká neznámá, byť by firmám nabídla spoustu pracovních míst.

Firmy projevily zájem také o areál nedaleko přehrady. Ještě když jej pražská realitka měla na starosti, uvedla, že továrna je zamluvená zhruba z poloviny. "Zájemci byli z řad zabývajících se elektrotechnikou nebo gastronomií," jmenoval před časem Roman Soukup z pražské realitní kanceláře.

Vzhledem k tomu, že s novým akcionářem přicházejí do řad dozorčí rady a představenstva noví lidé, stěhuje se sídlo Jablonex Group z Jablonce do Prahy. "Nové majitele samozřejmě seznámíme s ekonomickým a právním stavem podniku," doplnil předseda představenstva Jablonexu Pavel Diviš.