Jaderná elektrárna ve východních Čechách nebude

  • 12
Královéhradecký, Pardubický i Středočeský kraj se možná zbaví strašáku nové jaderné elektrárny. Přestože s výstavbou zařízení v blízkosti obce Tetov počítá platný územní plán hradecko-pardubické aglomerace z roku 1989, Pardubický kraj jaderný kolos už ve svých plánech nechce.

Pardubický kraj si pořizuje územní plán celého kraje, kde by podobné velké stavby, jako je obrovská jaderná elektrárna, měly být zachyceny.

Koncept plánu z roku 2002, stejně tak územní energetická koncepce z listopadu 2003 ještě počítají s výstavbou jaderné elektrárny Tetov s kapacitou až čtyři tisíce megawattů, a to po roce 2020.

V konceptu územního plánu se například píše: "Na základě studií spotřeby elektrické energie bylo rozhodnuto situovat výrazný tepelný energetický zdroj na rozhraní Pardubického a Středočeského kraje v lokalitě Tetov."

Výkon má být po roce 2020 dvakrát tisíc megawattů a bude rozhodující investicí energetiky pro územní rozvoj východních a středních Čech. Elektrárna by také sloužila jako významný zdroj tepla.

Stavět elektrárnu nemá smysl, míní kraj
Pardubický krajský úřad však už v dalším návrhu územního plánu obrovskou jadernou elektrárnu v Tetově nedaleko Kladrub nad Labem vypouští.

"Dnes už máme připravené a projednané stanovisko návrhu územního plánu, v němž jsme si dovolili elektrárnu Tetov vypustit. Vycházíme ze státní energetické koncepce, která byla přijata v roce 2004 a jež mluví o tom, že nové jaderné elektrárny by se stavět neměly. Pokud ano, tak jedině posilováním a zvětšováním kapacit současných jaderných elektráren," říká vedoucí oddělení územního plánování Krajského úřadu v Pardubicích Bohumil Burdych.

Podle Burdycha je takový vývoj logický. Je rozhodně lacinější než postavit jadernou elektrárnu na zelené louce.

"Nevyhovuje nám ani její lokalizace na hranici mezi Pardubickým a Středočeským krajem. Myslíme si, že nová jaderná elektrárna už má ducha minulosti, a ne perspektivu budoucnosti. Pokud se nám podaří získat souhlas státní správy, tak jaderná elektrárna u obce Tetov už v novém územním plánu Pardubického kraje nebude," říká Burdych.

Tetov byl pro elektrárnu vhodnou lokalitou
Z dosud platného územního plánu hradecko-pardubické aglomerace z roku 1989 vyplývá, že výstavba jaderné elektrárny se nejprve plánovala v Opatovicích nad Labem, ale autoři pak doporučili postavit v Opatovicích jen jadernou výtopnu a jadernou elektrárnu situovat k Tetovu. Báli se totiž velmi malé vzdálenosti od dnešních krajských měst, Hradce Králové a Pardubic.

Vhodné místo pro jadernou elektrárnu, která by zásobovala teplem celou hradecko-pardubickou aglomeraci a Prahu, se hledalo už v roce 1986. Z Tetova měly vést do Prahy parovody dlouhé 67 kilometrů. Vybíralo se z lokalit na severní Moravě a východním Slovensku.

Nejlépe vyšel Tetov, kde byly geologické a seismologické podmínky nejpříznivější. Plánovala se instalace čtyř bloků o celkovém výkonu čtyři tisíce megawattů. Tetov je na rozhraní okresů Pardubice a Kolín a nejbližší větší město je Chlumec nad Cidlinou a Týnec na Labem.

Elektrárna měla zabrat více než 150 hektarů zemědělské půdy. Začít se stavbou se mělo v roce 1996, první blok se měl uvést do provozu do roku 2004, čtvrtý v roce 2008. Náklady se tehdy odhadovaly na 60 miliard korun.