Lidé zevnitř elektrárny přiznávají, že všichni doufají, že jediný fungující blok vydrží do zprovoznění odstavené jedničky, případně trojky.

Lidé zevnitř elektrárny přiznávají, že všichni doufají, že jediný fungující blok vydrží do zprovoznění odstavené jedničky, případně trojky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když Dukovany odstaví i čtvrtý blok, bude těžké elektrárnu znovu nahodit

  • 184
V dukovanské jaderné elektrárně momentálně nepracují tři reaktory ze čtyř. Kdyby museli technici odstavit i ten čtvrtý, rozběhnutí elektrárny by bylo problematické. Na začátku 90. let se totiž zbavili záložní kotelny, bez které nevyrobí páru potřebnou k nahození provozu elektrárny.

Lidé z vedení ČEZ, kterému jaderná elektrárna patří, se v devadesátých letech domnívali, že k odstávce všech čtyř bloků najednou nemůže dojít, jenže kolem Vánoc bude „čtyřka“ potřebovat vyměnit palivo a dukovanští zaměstnanci se modlí, aby stihli zprovoznit alespoň jeden další blok.

ČEZ zpackal kontrolu Dukovan. Přichází kvůli tomu o miliardy

„Byla to neprozíravost (rozebírat starou kotelnu počátkem 90. let, pozn. red.), ale asi si byli příliš jistí, že ji nikdy nebudou potřebovat. Na začátku budování kapitalismu se udělala spousta chybných rozhodnutí. Na Temelíně pomocná kotelna je,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Řešení by se podle ní našla, jedno dokonce hodně bizarní. „Museli by tam přivézt mobilní kotelnu odjinud, v případě nejvyšší nouze by svou práci dokázala odvést i klasická, velká parní lokomotiva, jaké jsou dnes k vidění v muzeu. Je to nepříjemné, ale řešitelné,“ krčí rameny Drábová.

Lidé zevnitř elektrárny přiznávají, že všichni doufají, že fungující blok vydrží do zprovoznění odstavené jedničky, případně trojky. Že to bude do Vánoc, ale zatím není stoprocentně jisté.

„Náhradní kotelna by měla v případě odstavených všech čtyř bloků cenu zlata. Než se dá pokyn k nahřívání bloku, když ho uvádíme do provozu, potřebujeme horkou napájecí vodu do parogenerátorů,“ vysvětlil jeden z techniků elektrárny, který si nepřál být jmenován.

Největší odstávka od spuštění

Dukovanský mluvčí Jiří Bezděk včera potvrdil interní informaci, že se ČEZ chystá koupit mobilní kotelnu. Zda bude plynová, či mazutová, zatím neupřesnil. Jisté je, že půjde o investici v řádu několika desítek milionů korun.

Už teď odborníci spočítali, že polostátní ČEZ tratí na obrovské odstávce Dukovan bezmála čtyři miliardy korun. Kromě opravy a přípravy podkladů pro to, aby mohla jaderná elektrárna žádat o licenci na další dlouhodobý provoz 1. výrobního bloku, nesedí kontroly svarů, pro které z minula chybí kvalitní fotodokumentace. Padají kvůli tomu i trestní oznámení, protože se neplánované odstávky dost prodraží.

„V tuto chvíli stojí neplánovaně vlastně bloky jedna, dvě i tři. Protože první blok měl být podle původního harmonogramu dávno v provozu. Dukovanští se soustřeďují, aby zprovoznili jedničku. Čtyřka to při současném palivu nějaký čas vydrží na takzvaný výkonový efekt, zase tak dlouho ovšem ne. Než ale povolíme rozjezd jedničky, všechno musí být tip ťop,“ naznačila Drábová, v jakém presu v Dukovanech jsou.

„Na jedničce by se měly chýlit ke konci kontroly svarů. Ještě to není všechno, našly se vady, které se opravují. Jejich předpoklad je, že okolo Vánoc by blok mohl najet do provozu. Nebude to ale nic jednoduchého, testy jsou daleko podrobnější než jindy,“ dodala. O Vánocích tam tedy bude opravdu horko, klid nečeká ani inspektory z SÚJB, kteří budou dělat kontroly.

S podobnou odstávkou se Dukovany ještě nepotýkaly. V polovině 80. let, kdy postupně najížděly bloky do provozu, se za pochodu řešily klasické, zpravidla krátkodobé obtíže.