Jaderní odboráři zrušili stávkovou pohotovost

  • 2
Stávková pohotovost v jaderných elektrárnách skončila. Odboráři z elektráren Temelín a Dukovany ji odvolali ke čtvrtečnímu poledni. Společnost ČEZ, která zařízení provozuje, slíbila, že bude - podle zaměstnanců nesystémové - propouštění s odboráři konzultovat. Bude v něm ale pokračovat.

Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost před třemi týdny. Původně se uvažovalo o tom, že by se mohla rozšířit také na další elektrárny ČEZ, ale nakonec k tomu nedošlo.

Své požadavky odbory prezentovaly také ministrům průmyslu a financí, kteří se ale odmítli přímo do sporu vložit.

"Chceme být už při přípravě záměru snižování počtu zaměstnanců, abychom ho mohli ovlivnit," uvedl během stávkové pohotovosti odborový předák Jiří Jedlička. To by se mělo nakonec odborářům splnit.

Jejich obavy posilovaly zprávy o prodeji tepláren, ale také odstavení klasických elektráren Dětmarovice, Chvaletice a dvou bloků v Dukovanech. Před tímto katastrofickým scénářem podle Jedličky zaměstnance údajně opakovaně varoval generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl.

Mzdy rozsekne zprostředkovatel
Mimo personální strategie se ČEZ nemůže se zaměstnanci dohodnout také na růstu mezd.

O něm bude zřejmě muset rozhodnout zprostředkovatel. Odboráři i zástupci firmy totiž zatím trvají na svém výkladu kolektivní smlouvy - zaměstnanci by chtěli zvednout platy o 5,4 procenta, zaměstnavatel nabízí 3,6.

Oněch 1,8 procenta rozdílu by ČEZ podle svého mluvčího Ladislava Kříže mohl vyplatit na odměnách.

Odbory se s ČEZ přou o přesný výklad růstu inflace v kolektivní smlouvě. ČEZ už potvrdil ochotu jednat o nárůstu mezd před zprostředkovatelem, podobně se vyjádřili i odboráři.

Nárůst mezd je jedním z důvodů, proč odbory v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín vyhlásily 12. února stávkovou pohotovost. Podrobnosti ZDE. 

S ministry průmyslu a financí upozornili zaměstnance ČEZ, že pokud budou tlačit na zvyšování mezd, bude muset ČEZ zaměstnance propouštět, aby snížil náklady a obstál na trhu.

, ,