Číňané si chtějí během dovolené hlavně odpočinout od vysokého pracovního nasazení a přelidněných měst. V hotelech vyžadují komfort a pokoj s vanou a pěkným výhledem.

Číňané si chtějí během dovolené hlavně odpočinout od vysokého pracovního nasazení a přelidněných měst. V hotelech vyžadují komfort a pokoj s vanou a pěkným výhledem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Turisty z Číny děsí čtvrté patro, v pokoji chtějí varnou konvici a župan

  • 103
Čínských turistů, kteří přilétají do Česka, je stále více. Loni jich zejména Prahu a lázeňská města navštívilo víc než čtvrt milionu. V Česku hledají podle svých slov hlavně odpočinek od stresu a přelidněných měst. Při pobytu si vybírají luxusnější hotely a preferují pokoj s výhledem. Nutností je varná konvice.

Podle údajů agentury Czech Tourism loni do Česka zavítalo 285 tisíc čínských turistů, nejčastěji ve věku od 30 do 44 let. Číňané tu chtějí především odpočívat a poznávat památky. Novým trendem je v tomto směru stále oblíbenější svatební turistika.

Do Prahy Číňany rovněž láká britsko-čínský film s názvem Jen my víme kde, který se právě v české metropoli natáčel. Velice často vybírají turisté z Číny Česko pro rodinnou dovolenou s dětmi, rádi navštěvují lázeňská města a přijíždějí také třeba na golf nebo wellness.

V hotelu, motelu nebo penzionu se přitom ubytuje přes 90 procent z nich. Hlavně v Praze a v lázeňských městech stráví v průměru tři dny a utratí 3 905 korun na osobu a den.

Výhled, pokoj bez čtyřky a varná konvice

Podle brožury Specifika čínské klientely v hotelech a restauracích v České republice, kterou vydala Asociace hotelů a restaurací spolu s Vysokou školou hotelovou v Praze, se Číňané ve většině případů ubytovávají ve čtyř nebo pětihvězdičkových hotelech. Na pokoji chtějí mít varnou konvici, župan z kvalitního jemného materiálu nebo jednorázové pantofle, obojí také v dětském provedení.

„Čínský turista je označován za tzv. dítě kolektivního systému, které je zvyklé řídit se návody, trasami a doporučeními,“ uvádí příručka. Proto mimo jiné hoteliérům doporučuje v zařízení umístit tabulky s nápisy v čínštině, které s čínskými turisty usnadní následnou komunikaci.

Číňané upřednostňují pokoje ve vyšších patrech s vanou a pěkným výhledem například na centrum města, jezero, zahradu, zámek nebo hrad. Nemají rádi rohové pokoje a naprosto odmítají ubytování ve čtvrtém patře a v pokojích, kde se objevuje číslice čtyři. Není rovněž vhodně usadit čínskou klientelu ke stolu po čtyřech.

„Díky fonémům, které se v čínské kultuře neustále objevují, se číslovka 4 vyslovuje skoro stejně jako pojem smrt. Vzhledem k čínské pověrčivosti se Číňané snaží této číslovce vyhýbat i v běžném životě,“ píše se v příručce. Konkrétně čtrnáctka jako čínský znak dokonce doslova znamená „Já jsem mrtev.“

Hotely by měly pamatovat na to, že Číňané jsou ve velké většině kuřáci, publikace proto doporučuje se na tuto klientelu připravit oddělenými kuřáckými prostory.

Evropu si Číňané vybírají pro svoji dovolenou velmi často. Nejraději míří do Francie, kam loni dorazilo 1,8 milionu z nich, na druhém místě je Německo (921 tisíc) a třetí nejoblíbenější zemí je pro čínské turisty Švýcarsko (838 tisíc). Do Evropy přilétá hlavně movitější čínská klientela.

Archivní video: Čínský velkofilm se natáčel v Praze: