Jak nakupovat

Správně naukoupit brýle nebo kontaktní čočky není jen tak. Vždy je třeba dobře uvažovat a nepostupovat zbrkle. Víte, jaké jsou základní zásady pro nákup zmíněného zboží?

Brýle

* Nechte si při výběru brýlí poradit od očního optika. Dobrý optik by vás neměl nechat bezradně zkoušet všechny typy brýlí v obchodě.

* Vždy se nejdříve rozhodněte, k jakému účelu brýle chcete. Na sport jsou vhodné jiné než do kanceláře či do společnosti.

* Je důležité, zda brýle potřebujete na dálku, nebo i na blízko. V tom případě je lepší sáhnout po bifokálních či lépe multifokálních.

* Máte-li více dioptrií, nechte si brýlové čočky ztenčit.

* Oční optik vám vždy musí před zhotovením brýlí pečlivě změřit oční rozestup.

* Při předáním musí optik zkontrolovat, zda odpovídají všechny parametry (počet dioptrií, oční rozestup), zda jsou brýle na nose dobře posazené, zda mají správný sklon. Straničky musí kopírovat ucho a nesmějí tlačit.

* Brýle musí sedět pevně, ale nesmějí být "malé".

 

Kontaktní čočky

* Oči si nechte zkontrolovat očním lékařem, který prověří, zda jsou po zdravotní stránce naprosto v pořádku, určí velikost dioptrií a přesné zakřivení rohovky.

* Vždy musíte vědět, k čemu si čočky pořizujete. Jiné potřebujete pro každodenní nošení, jiné pro občasné užití.

* Musíte zvážit, zda máte čas na pravidelnou údržbu. Pokud ne, je dobré si pořídit jednodenní čočky, které večer vyhodíte do koše.

* Rozhodněte se, zda chcete čočky bezbarvé, nebo toužíte zvýraznit či změnit barvu očí.

* Při nákupu zcela nových čoček si vždy vyžádejte, pokud jej nedostanete automaticky, zkušební pár.

* Než se pro koupi čoček rozhodnete, zkoušejte je alespoň dva dny. Za půl hodiny není možné poznat, zda vám čočky vyhovují či nikoli.

Pramen: Optik Spektrum

Témata: Test iDNES.cz