Jak nakupovat pračku

Způsob plnění -
na trhu jsou dva základní typy praček, s vrchním a předním plněním. Přístroje s předním plněním jsou levnější, lze je velmi snadno zakomponovat například do kuchyňské linky, a využít tak horní odkládací desku. Pračky s vrchním plněním oproti tomu vyžadují nad sebou dostatečný prostor pro otevírání dvířek.

Rozměry - pračky předem plněné mají šířku 60 centimetrů, zatímco "vrchní" pračky pouze kolem 40. Hloubka se u "předních" typů pohybuje mezi 32, 40 a 60 centimetry, u "vrchních" je to vždy 60 centimetrů. Rozhodují tedy většinou možnosti té které domácnosti, který přístroj jí bude vyhovovat. Obecně lze říci, že pračky s vrchním plněním jsou rozměrově menší než ty s předním.

Maximální otáčky odstřeďování - pohybují se od 400 do 1800 za minutu. Kdo suší prádlo jen v bytě, měl by vybírat pračky s co nejrychlejším odstřeďováním. Čím jsou otáčky vyšší, tím prádlo rychleji uschne. Úměrně otáčkám však narůstá i cena přístroje. Všechny modely s vyššími otáčkami umožňují i jejich regulaci podle typu prádla. Pro běžné praní stačí rychlost kolem osmi set otáček, od dvanácti set otáček výše jde spíše o nadstandardní službu. K takovým pračkám je už potom potřebná sušička, která zmačkané prádlo vyhladí.

Spotřeba vody a elektrické energie - důležité kritérium; na trhu jsou totiž modely, jež spotřebují jen 40 litrů vody, ale také třeba 80 litrů, což už je podstatný rozdíl. Stejně tak je rozdíl prát v pračce, která má spotřebu téměř dvě, nebo pouze 0,9 kilowatthodiny.

Množství prádla - jednoduchým vodítkem pro orientaci u kapacity běžné pračky jsou dvě váhy: čtyři kilogramy je malá, zatímco šest kilogramů je velká náplň. Pračky s větší kapacitou většinou mají váhovou automatiku, která upravuje množství vody podle množství prádla.

Časová předvolba - některé pračky umožňují odložit začátek praní až o několik hodin. Tato funkce je výhodná pro domácnosti, které používají levnější noční proud.

Pračky se sušičkou - tyto kombinované přístroje nezabírají tolik místa jako dvě samostatné skříně. Pokud se však v domácnosti najde sebemenší volné místečko, je určitě výhodnější koupit stroje odděleně. Jednak kombinovaný přístroj pojme k sušení pouze poloviční náplň, tudíž polovinu vypraného prádla je nutné kamsi na čas odklidit, jednak vinou komplikovanějšího zařízení hrozí častější poruchy. Navíc nelze současně prát a sušit, což řádně prodlouží dobu "velkého prádla". Pro jednoči dvoučlennou domácnost lze o této volbě uvažovat, pro čtyřčlennou rodinu jsou však výhodnější dva samostatné přístroje.

Témata: Test iDNES.cz