Víno, alkohol, pohoda, pár

Víno, alkohol, pohoda, pár | foto: Profimedia.cz

Jak pít alkohol, aby druhý den nebolela hlava

  • 31
S alkoholem to nepřehánět, nemíchat různé druhy, pít hodně vody, prokládat pití jídlem. A ráno si dát malé pivo. Taková je rada lékaře pro zdárné přežití Silvestra.

popisek Alkoholické nápoje
Jak se vyrábějí a kdy je pít

Když se zeptáte několika lidí, co budou pít na Silvestra, rozdílných odpovědí bude tolik co otázek. Červené vínečko, jelcina, myslivce, sedmičku bílého vína, rumíka, malinovici, píívo, šampáňo, absint, svařáčka, Stalinovy slzy... Tak vypadal výčet silvestrovského pití na jednom chatu, kde si přátelé sdělovali zkušenosti z loňského roku.

A z debaty hlavně vyplynulo, že málokdy zůstává u jednoho druhu, naopak, velmi často jde o přehlídku alkoholických nápojů ve stylu co kdo přinese. A to je první chyba, kterou můžete udělat. Kombinovat alkoholické nápoje není dobré.

"Když smícháte okurky a šlehačku, tak vám také nebude dobře, stejně jako když smícháte koktejly, šampaňské a nějaké ty panáčky," říká ostravský lékař Martin Křístek. Podle něj však daleko víc záleží na celkové dávce alkoholu.

Jeho rada tedy zní: nepřehánět to s alkoholem a určitě vypít nejméně tolik vody, co vína. Voda zpomaluje vstřebávání alkoholu a hasí žízeň, kterou alkohol vyvolává. Zjednodušeně lze říci, že při konzumaci alkoholu organismus ztrácí víc tekutin, než přijímá. Když budete pít dost vody, nemusíte hasit žízeň alkoholem.

Jíst, ale nepřejídat se
Další chybu uděláte, když se budete víc věnovat pití než jídlu. Pití alkoholu by mělo provázet jídlo, nebo spíš naopak. S jídlem se totiž alkohol vstřebává do krve pomaleji. Rychlost vstřebávání snižují hlavně potraviny s vysokým obsahem bílkovin, například sýr nebo maso.

"Prokládat alkohol jídlem je důležité, ale také zase všeho s mírou, abyste si nepřivodili pankreatitidu," říká Martin Křístek. Velké množství jídla může být jednou z příčin zánětu slinivky břišní.

Každý si pochopitelně vybírá podle své chuti. Přesto je dobré vědět, že volba alkoholu je důležitá. Pokud chcete pít celý večer, vyberte si pokud možno ten nejslabší, tedy nikoli destilát. Namísto „tvrdého“ je lepší sáhnout po vínu. A odpusťte si raději míchané nápoje. Příměsi, které obsahují, zhoršují stav kocoviny.

Proč ne pivo?
Pivař, který poctivě plní českou normu 160 litrů ročně, se určitě budování světového prvenství v pití piva nevzdá ani na závěr roku. Ale pivo může být dobrou volbou i pro ty, kteří chtějí mít druhý den čistou hlavu. Obsahuje nejméně alkoholu ze všech alkoholických nápojů a většina lidí ho dobře snáší. Má však jednu záludnost - každý doušek vyvolává chuť na další pivo.

Naopak alkohol obsažený ve sladových nápojích se vstřebává pomaleji. Cukry tento proces totiž zpomalují.

Zrádné bublinky
Je známá věc, že rychleji se opijete po nápojích „s bublinkami“, třeba po míchaných drincích s minerálkou nebo s kolou či tonikem. A stejně působí i lihoviny s aromatickými látkami, například bylinné likéry typu jägermeister nebo becherovka.

Také šumivé víno je záludné. Oxid uhličitý napomáhá vstřebávání alkoholu do krve, takže sekt při stejném množství alkoholu působí rychleji než vína tichá. Bublinky na jednu stranu vyvolávají pocit svěžesti a lehkosti, který vybízí k dalšímu napití, na druhou stranu mají na svědomí, že víno stoupá rychleji do hlavy. Takže opatrně!

Ať už si pro silvestrovskou noc zvolíte jakýkoliv nápoj, v každém případě si vybírejte kvalitní alkohol.

Proč malé pivo pomůže
Na závěr rada pro ty, kteří to o silvestrovské noci přece jen přeženou a ráno budou mít kocovinu - pomůže jim paradoxně jedno malé pivo.

Proč? "Každý alkoholický nápoj obsahuje kromě etanolu i malé množství metanolu, který je jedovatý a játra ho zpracovávají mnohem pomaleji než etanol," vysvětluje teorii ranního "vyprošťováku“ lékař Martin Křístek.

"Zatímco přes noc se už játra s etanolem vypořádala, ráno se musí ,věnovat‘ metanolu, který se metabolismem přemění na formaldehyd - a právě ten způsobuje ranní nevolnost. Ale když organismu dodáte malou dávku alkoholu, játra budou zase přednostně zpracovávat etanol a pocit na zvracení ustoupí."

A v tom je kouzlo vyprošťováku - v době, kdy játra zase začnou zpracovávat nebezpečný metanol, bude jeho množství (ale i přeměněného formaldehydu) už tak malé, že žádnou žaludeční nevolnost nevyvolá.


Jak dlouho se z těla odbourává alkohol

MUŽ - 80 kg

Pivo světlé, desítka

2 půllitry - 0,33 promile - 3:18 hod.

3 půllitry - 0,48 promile - 4:54 hod.

4 půllitry - 0,65 promile - 6:30 hod.

Víno

2 dvoudecky - 0,55 promile - 5:30 hod.

3 dvoudecky - 0,83 promile - 8:18 hod.

4 dvoudecky - 1,10 promile - 11:00 hod.

Destilát, 40 %

2 panáky (po 0,05 litru) - 0,40 promile - 4:00 hod.

3 panáky (po 0,05 litru) - 0,60 promile - 6:00 hod.

4 panáky (po 0,05 litru) - 0,80 promile - 8:00 hod.

ŽENA - 60 kg

Pivo světlé, desítka

2 půllitry - 0,43 promile - 5:06 hod.

3 půllitry - 0,65 promile - 7:36 hod.

4 půllitry - 0,88 promile - 10:12 hod.

Víno

2 dvoudecky - 0,73 promile - 8:36 hod.

3 dvoudecky - 1,10 promile - 12:54 hod.

4 dvoudecky - 1,47 promile - 17:18 hod.

Destilát, 40 %

2 panáky (po 0,05 litru) - 0,53 promile - 6:18 hod.

3 panáky (po 0,05 litru) - 0,80 promile - 9:24 hod.

4 panáky (po 0,05 litru) - 1,07 promile - 12:30 hod.