Jak poznat pirátské cédéčko

Na českém trhu s hudebními nosiči se pohybuje zhruba čtvrtina pirátských napodobenin.
Na českém trhu s hudebními nosiči se pohybuje zhruba čtvrtina pirátských napodobenin. To je odhad ředitele Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) v České republice Vratislava Šafáře. Protože se každý padělek snaží maximálně napodobit originál, je v nelehké pozici kupující, který se nechce nechat napálit.

Některým přičinlivým prodavačům se daří podvést zákazníky poměrně často, naštěstí je většina z nich i v bazarech ke svým klientům odpovědná. "Vypálené cédéčko není těžké poznat, my ho do našeho obchodu nepustíme," tvrdí majitel prodejny s hudebními nosiči v centru Prahy, ve které nabízí zboží nové i z druhé ruky. "Těžko si lze udržet zákazníka, kterého bychom předtím podvedli," dodává. Především nízká cena a způsob prodeje bývá prvním znakem nekalé činnosti obchodníka. "Zpravidla je cena u povedenějších kopií poloviční než u originálu nebo ještě nižší," říká zástupce ředitele IFPI Jaromír Soukup. "Když někdo přinese do hospody tašku plnou cédéček sice s předtištěnými obaly, ale bez krabiček, je předem jasné, že nepůjde o originály. Podobně tomu bývá na stáncích tržnic." Jaromír Soukup si při tom vzpomněl na osm měsíců starý případ, kdy se dvacetiletý vietnamský trhovec snažil uniknout před hospodářskou kriminálkou skokem do přehrady Skalka v Pomezí nad Ohří. Když doplaval doprostřed vodní nádrže, došly mu síly, a nebýt pomoci rybařícího pohraničníka na pramici, zřejmě by se utopil. Život riskoval zhruba pro pět stovek nelegálních kompaktů, které ve svém stánku nabízel. Podle informace z protipirátské organizace IFPI je český trh zaplaven z deseti procent pirátskými disky a kazetami tovární výroby, která má svá sídla především v zahraničí - na Ukrajině, v Bulharsku, Polsku a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Tato lisovaná cédéčka jsou schopna poměrně snadno pomýlit kupujícího, protože se na první pohled od originálů téměř neliší. Dalších deset až patnáct procent trhu naplňují především jednotlivci, kteří "tvoří" padělky na svých nebo firemních počítačích, případně CD-R přístrojích. U těchto kompaktů nikdo způsob, jakým byly vypáleny, nezastírá. Výrobci si ve snaze o co nejmenší náklady nedělají hlavu ani s potiskem disků." Až na výjimky tito distributoři nejsou spojeni s kriminálním prostředím, na druhé straně lze jejich činnost jen velmi obtížně rozkrýt," doplňuje Jaromír Soukup a přidává několik čísel. V roce 1999 se celosvětově prodaly téměř dvě miliardy kusů pirátských CD a kazet, z toho více než 500 milionů pirátských kompaktů, vše za více než čtyři miliardy amerických dolarů. Na internetu se objevilo 25 milionů pirátských stránek. V 19 zemích světa převyšoval prodej pirátských výrobků prodej legálních hudebních nosičů. To se týkalo států východní Evropy a jižní Ameriky.

jan.dolezal@mfdnes.cz

Znaky zkopírovaných CD

Způsob a místo prodeje: stánky a hospody

Poznávací znamení: podezřele nízká cena

Poznámka: Doprovodná textová dokumentace (přední booklet a zadní obal) bývá u originálů většinou bohatě vyvedená, nicméně existují také firmy, které se specializují na levná CD, kde se šetří i na těchto bookletech, a ty, ač originály, jsou pak podobné textovým materiálům z pirátských kompaktů.

* nejjednodušší padělky mají vnitřek bookletu bílý
* špatný soutisk barev na kopiích
* šedé a zelené odstíny, neostré kontury
* nejmenší písmena bývají obtížně čitelná
* celá řada tiskových vad
* chybí perforování zadního obalu
* gramatické chyby v textu
* chybějící litery - třeba v polštině
* nesladěný formát vrchní a spodní stránky
* bílé obruby obalů

Originální potisk - přední strana

Poznámka: Originální potisk obsahuje zpravidla název titulu a interpreta a řadu dalších informací, které obvykle na napodobenině chybějí.

* firma, která disk vydala
* země původu
* zkratky, jakým způsobem byl kompakt nahrán (např. ADD)
* P v kroužku - právo vydavatele s rokem 1. vydání
* C v kroužku - právo ke grafickému výtvarnému vyjádření s rokem zveřejnění
* Copyright - svévolné nakládání s hudebním nebo literárním dílem je zakázáno
* OSA v rámečku u českých CD, u německých GEMA - Ochranný svaz autorský

Originál - zadní strana

Poznámka: Zásadní je středový kroužek opatřený několika důležitými informacemi, které téměř bezvýhradně na pirátské kopii chybějí. V polovině minulého roku se sice podařilo napodobitelům padělat i SID kód, nicméně jeho prolomení je tak nákladné, že se pirátům tento krok nevyplácí.

* Čárový kód CD
* Kód pro označení CD - katalogové číslo + značka lisovny
* Vydavatel - výrobce zvukového záznamu
* IFPI kód vyražený v plastu - identifikace lisovny
* SID kód (mastrovací kód) - identifikace výrobce lisovací matrice