Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Jak se dělá byznys v Česku? Firmy se bojí korupce, píše britský deník

  • 27
Významný britský ekonomický deník Financial Times se zabýval podnikáním v Česku. Článek ale zemi nedělá dobrou reklamu. Česká republika sice za dvacet let zažila velký rozvoj, jenomže korupce komplikuje zahraničním investorům život na zdejším trhu, píší noviny.

Hlavním lákadlem pro zahraniční investory jsou ekonomické vazby s Německem. V čem ale Česko selhává, je řešení korupce. Ta je alarmující, uvedl list.

"Dotaz na korupci je první otázkou, kterou nám pokládá každý potenciální investor," řekl listu výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR Weston Stacey. V soukromém sektoru podle něj není korupce natolik závažná, ale ti, kteří přicházejí do styku se státem, mají problémů dost.

Problém s korupcí zmínily noviny v souvislosti s rozhádanou vládou, v níž do sebe koaliční strany navzájem šijí jako opozice. Korupce je akutní problém, pokračuje list, což prý popisují i zkušenosti Česko-německé komory. Podnikatelské prostředí je podle ní nepřátelské a třetina německých firem proto odmítla v Česku investovat. 

Právní firma White & Case zase upozornila, že Česká republika má v Evropě nejvíce probíhajících arbitrážních sporů mezi státem a investory.

Rozhádaná vláda

List připomíná, že se vláda Petra Nečase snaží vylepšit pozici podniků. "Česká republika má relativně malou a otevřenou ekonomiku a jsme daleko více závislí na zahraniční poptávce než třeba Německo nebo Polsko. Jediná věc, kterou musíme dělat, a také děláme, je zlepšování podmínek pro podnikání," řekl Nečas. V roce 2016 chce mít ČR vyrovnaný rozpočet, píše FT, což je spojené s nepopulárními kroky, jako jsou reformy a škrty. List vypíchl, že se šetří na budování infrastruktury.

ČR má otevřenou ekonomiku, která těží z blízkosti Německa, vysvětlil list. Přestože česká ekonomika po recesi znovu roste, hospodářský růst je výrazně slabší než v sousedních postkomunistických zemích. I to prý vypovídá o nutnosti reforem.

Na druhou stranu už ale není země považována za "emerging market", tedy mladou tržní ekonomiku. Cenou za pokrok je ale nyní slabší hospodářský růst. Vytrácí se totiž vliv dřívější výhody, které pro Českou republiku představovala například levná, ale zároveň vzdělaná pracovní síla.

Rozvoj ekonomiky bude muset přicházet hlavně z růstu produktivity, z vědy a výzkumu a také z posílení podnikatelského sektoru. To jsou oblasti, které nepatří k silným stránkám české ekonomiky, poznamenává list.