Jak se nejlépe učit cizí jazyk, aby se znalosti neztratily

Co radí zájemcům o studium řečí zkušené učitelky? Kolik stojí kursy? Přečtěte si v přehlédném souhrnu.
Kdo doporučuje, jak se učit:
Dana Trpáková, učitelka angličtiny ve firemních kursech
Helena Grundmanová, učitelka němčiny na střední škole
Šárka Valverde, tlumočnice a vyučující španělštinu na Univerzitě Karlově

HODNĚ VYTÍŽENÝ ZAMĚSTNANÝ MUŽ

Dana Trpáková

Podle finančních možností a také typu člověka a nadání bych doporučila jazykový kurs jedenkrát až dvakrát týdně po dvou hodinách. Dobré je také poslouchat doma nebo třeba i v autě audiokazetu nějakého drilového kursu.

Helena Grundmanová
Dobré by bylo absolvovat jednou za čtrnáct dní až tři týdny intenzivní víkendový kurs od pátku do neděle a mezitím soukromé hodiny.

Šárka Valverde
Doporučuji dvakrát týdně po 90 minutách individuální výuku se zaměřením na profesi. Žák by se měl spolu s lektorem opírat o učebnici - u španělštiny se mi osvědčila pro samouky nebo Fiesta pro střední a jazykové školy, s tím, že bude učitel vymýšlet cvičení navíc. Zároveň je dobré lekce doplňovat poslechem například audio- nebo sledováním videokazet. Za individuální výuku se platí za hodinu zhruba 300 až 500 korun. O víkendech doporučuji vypracovávat domácí cvičení a číst krátké a jednoduché články z oboru nebo z oblasti, která žáka zajímá, nebo sledovat video, případně poslouchat audiokazety a připravovat si otázky na další hodinu. Jednou ročně - například v létě či zimě - se vyplatí absolvovat intenzivní kurs v zemi, kde se jazykem mluví, a to minimálně týdenní, ale raději čtrnáctidenní.


ŽENA NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

Dana Trpáková
Vřele doporučuji drilový poslechový kurs plus jakoukoliv učebnici k procvičování mluvnice. Žena se může učit i sama - záleží na jejím typu a nadání. Je také možné po dohodě s jinými maminkami na mateřské dovolené zorganizovat domácí kurs a najít lektorku-studentku. Bude to nejspíš finančně výhodné.

Helena Grundmanová
Pro mladou maminku se hodí jednou týdně kurs pro středně pokročilé. Ve zbývajících dnech by mohla studovat sama. Pokud má možnost, může využít i počítače a magnetofonu.

Šárka Valverde
Doporučila bych kursy některé z jazykových škol, kde v menším kolektivu může "oprášit" znalosti ve středně nebo mírně pokročilém kolektivu. Cena za hodinu záleží na výběru jazykové školy, pohybuje se v průměru od 60 do 100 korun na hodinu. Pokud by za ní učitel docházel, cena hodiny by se pohybovala mezi 300 až 400 korunami. Bylo by proto výhodné domluvit se s dalším zájemcem, tak aby se částka rozložila.


CHRONICKÝ ZAČÁTEČNÍK STŘEDNÍHO VĚKU


Dana Trpáková
Takový člověk určitě potřebuje učitele, záleží na jeho finančních možnostech. Optimální výuka by pro něj byla individuální výuka s učitelem nebo nejvýše do pěti studentů ve třídě, pokud možno stejně "nenadaných". Jako doplněk radím i v tomto případě využít drilový poslechový kurs.

Helena Grundmanová
To je těžký případ. Podle mého je pro něj jedinou šancí vyjet na delší dobu do zahraničí. Tam by se mohl naučit základy a poté v nich doma pokračovat. Hodně by záleželo, jak jazyk bude potřebovat a využívat. Chronických začátečníků znám ze své praxe hodně.

Šárka Valverde
Doporučuji lekci třikrát týdně po šedesáti minutách. Protože žák nemá výdrž, bude nejspíš nutné doplnit cvičení z učebnice něčím atraktivním a pro něj zajímavým. Lektor by měl vyjít z jeho profese, koníčků nebo toho, čím by se chtěl zabývat. Je však třeba počítat s tím, že za takovou výuku se připlácí. Další možnost je zvát začátečníka studenta na individuální hodiny s nadaným studentem či studentkou vysoké školy jazykového zaměření. Zároveň doporučuji odjet po prvním roce učení na jazykové soustředění, může být v České republice i v cizině.


MLADÝ ČLOVĚK, KTERÝ CHCE VYCESTOVAT DO ZAHRANIČÍ ZA PRACÍ ČI STUDIEM

Dana Trpáková
Hodně záleží na píli. Doporučuji hodně poslechů a drilu. Potřebuje dostat jazyk do podvědomí. Ideální je samostatná výuka s učitelem, případně ve třídě do pěti žáků, kteří by ale byli lepší než on, tak aby měl motivaci.

Helena Grundmanová
Pokud nepracuje, může si zaplatit každodenní dopolední kurs a k tomu ještě studovat sám. Je dobré, pokud lze využít počítač, magnetofon či video. Jestliže je zaměstnán, doporučuji soukromé hodiny plus samostudium.

Šárka Valverde
Doporučuji intenzivní kurs, nejlépe individuální, pokud možno denně. Měsíční intenzivní kursy v jazykových školách lze pořídit za zhruba čtyři až pět tisíc korun podle rozsahu výuky. Po každém měsíci by bylo dobré účastnit se týdenního soustředění mimo bydliště, kde se studuje dopoledne tři až čtyři hodiny a po obědě další tři hodiny. Večery věnovat kultuře či hudbě, ovšem s procvičování studovaného jazyka. Kromě výuky a cvičení vyžaduje příprava na odjezd do ciziny i konverzaci vycházející ze zaměření a z profese studenta, a to nejlépe s rodilým mluvčím, nebo alespoň s nahrávkami té varianty jazyka, kterou bude člověk potřebovat. Jede-li například do Španělska, je to jiné, než když odletí do některé španělsky mluvící země Latinské Ameriky. Existují mezi nimi rozdíly. To samé platí o angličtině i němčině.


DESETILETÉ DÍTĚ

Dana Trpáková
Průměrně nadané dítě bych nechala chodit na lekce pouze jedenkrát týdně - s ohledem na finanční úsporu. Pokud peníze nehrají roli, nechť chodí třeba třikrát týdně. Obecně platí, že kapacita na výuku jazyků se výrazně zvyšuje od zhruba třinácti let, kdy se za rok naučí zhruba dvakrát až třikrát tolik, co zvládne v deseti letech. To platí, pokud má dítě dítě "podhoubí", tedy jakousi povědomost o jazyku, není mu cizí jeho zvuk a něčemu rozumí, i když zatím nemusí umět skoro nic říct. Cílem časné výuky jazyků je právě vypěstovat takové "podhoubí". Podle věku se liší i metodika výuky. Do jedenácti až dvanácti let by měl zásadně převažovat přímý přístup, který vyžaduje učitele, který vede děti k porozumění a reakcím, rozhodně se nedoporučuje analytický přístup, tedy vysvětlování pravidel. Děti v tomto věku ještě nemají rozvinuté abstraktní myšlení, a proto je to většinou ztráta času.

Helena Grundmanová
Dítě se rychle otrká. Proto jsou vhodné kursy s rodilým mluvčím, počítačové hry a programy odpovídající jeho věku.

Šárka Valverde
Hledala bych kurs pro děti-začátečníky, které by učitel doplňoval říkankami, pohádkami, básničkami a podobně. Tedy tak, aby náplň lekcí odpovídala věku.