Hušák dnes mimo jiné obchoduje s vlastním vínem, které pěstuje na španělském ostrově Menorca. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hušák pět let po pádu Sazky: víno, nový traktor a nekončící spory

  • 75
Za měsíc to bude přesně pět let, co věřitelé – miliardáři Petr Kellner a Karel Komárek – poslali do té doby nezničitelnou Sazku do konkurzu. Skočila tím také bezmála dvacetiletá éra jejího bosse Aleše Hušáka. Ten se dnes drží stranou, soudí se se svazy a velký návrat už podle svých slov neplánuje.

Byť z českého byznysu úplně nezmizel, přední stránky novin již neplní. Snad jedině v případě překvapivých zvratů v rámci nekonečných sporů, které Hušák vede se současným vedením České unie sportu a jejím šéfem Miroslavem Janstou.

Ortel nad loterijním démonem z dávných časů je však stále v nedohlednu. V lednu Městský soud v Praze rozhodl v jeho prospěch, za krach loterie prý nemůže a omluva sportovcům není na místě. Přesto, že Jansta považuje rozhodnutí soudu pouze za formální akt - soud totiž žalobu shodil zejména kvůli formálním chybám - a již chystá další výpady, Hušák už sebevědomě volá po právní odvetě.

„Ano, s vedením současné České unie sportu vedu spory a nutno říci, že zatím prohráli, co mohli. Soudy mi zatím dávají zapravdu. Mají pouze štěstí, že se k tomu nevyjadřuji. Čekám, až spory doběhnou a pak příběh Sazky začnu vyprávět já,“ naznačuje Hušák.

Nemyslí tím jen svou knihu, kterou hrozí již několik let - zatím bez konkrétního výsledku, ale také žalobami, které chce podat právě na Janstu a další šéfy současného sportu.

„I já je žaluji za poškození dobrého jména, neboť o mně tvrdili nepravdivé věci. A věřte mi, že já si těch 600 svědků předvolám,“ vzkazuje svým sokům výhružně manažer s pověstí cholerického diktátora.

Aleš Hušák (58)

Rodák z Trutnova vystudoval práva na Univerzitě Karlově. V 80. letech začal pracovat v národní bance a Výstavišti Praha.

V roce 1994 přišel do Sazky, o rok později se stal jejím generálním ředitelem, kterým byl až do jejího krachu v roce 2011.

Je označován za viníka jejího pádu, sportovní svazy se s ním soudí.

Dnes se drží v ústraní, část roku tráví na Menorce, kde má rozlehlou vilu a vinice. Kromě toho se angažuje v pohostinství a potravinářství.

Ať již jde jen o psychologické zastrašování, nebo o skutečné plány, pravdou je, že v byznysu zatím tolik štěstí nemá. V poslední době se jeho jméno objevilo v souvislosti s nově vznikající obchodní skupinou NS Invest. Ta měla rozjet velkoobchodní logistickou síť pro menší prodejny, avšak skupina skončila v konkurzu.

Navíc, jak je u Hušáka dobrým zvykem, za projektem zůstaly spory s bankami i rozbroje mezi původními akcionáři. Exšéf Sazky se dnes k projektu příliš vyjadřovat nechce, současné spory prý jdou již mimo něj.

„Příběh NS Investu neřeším, žaloby, které ze strany akcionářů míří na banky, jdou mimo mě,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES, který proběhl v hotelu Diplomat, symbolicky v těsném sousedství Kellnerovy PPF. Právě Petr Kellner a jeho spojenci se stali hrobníkem jeho éry v čele mocné loterie. Focení ale odmítl, na starých fotografiích má prý lepší figuru.

Poradce a vinař Hušák

Kolem některých projektů se ale angažuje nadále. Radí prý mladým podnikatelům s internetovým projektem v oblasti potravin, zároveň obchoduje s vlastním vínem, které pěstuje na španělském ostrově Menorca. Nedávno ho tak třeba zaměstnával nákup nového traktoru, který s kolegy dopravoval z Čech do Španělska.

„Blíží se důchodový věk, takže to s prací nepřeháním. Hodně píšu. Také o víno se někdo musí starat. Nedávno jsem koupil nový traktor. Dříve jsem nesnášel, když mě rodiče nutili pracovat na zahraně, teď si to vyloženě užívám,“ naznačuje svou pracovní náplň člověk, který svého času platil za jednoho z nejmocnějších lidí v Česku.

Nic velkého už podle svých slov ale nechystá. „Třeba na další vinice není síla. K tomu v Barceloně stále máme s kamarády restauraci. Ale to není nic velkého ani závratně ziskového,“ doplňuje své aktivity Hušák, který nedávno prodal svůj podíl v pražském hotelu Expo.

Hušák se rád obklopoval luxusem:

24. března 2014