VIDEO: Kuřecí nugety od McDonald’s jsou semleté, ochucené a obalené maso

  • 445
Globální síť restaurací McDonald's poodhalila tajemství výroby svých kuřecích nugetů. Nic jiného jí ani nezbývá, firma totiž nemá nejlepší pověst. Třeba právě o nugetech panují všemožné dohady. Internetem dokonce kolují fotky růžového separátu, který se údajně k výrobě používá.

McDonald’s čelí dlouhodobě kritice, že kuřecí nugety neobsahují maso. Dlouhý spor ohledně kvality masa vedla firma například s britským televizním kuchařem Jamie Oliverem (více zde, nebo zde). Fakt je, že ve výsledném produktu je něco málo pod 50 procent masa a 1,17 gramu soli na 100 gramů výrobku. Firma ve snaze odkrýt před zákazníky karty, předvedla výrobu novinářům přímo ve svém závodě.

Chicken McNuggets pro český trh se vyrábí v maďarském Bábolně v tamní pobočce masozávodu americké společnosti OSI. To byla původně rodinná firma, kterou založil Otto Kolschwsky v roce 1909 v Chicagu. V roce 1955 dodávalo řeznictví OSI masné výrobky pro první franšízovou restauraci McDonald’s ve městě Des Plaines v Illinois. A jak se postupně rozšiřovala známá síť restaurací, tak rostl i počet jejích dvorních řeznictví. OSI dnes zaměstnává skoro 20 tisíc lidí a má závody v 16 zemích světa, včetně Německa, Polska nebo Číny.

Závod v Maďarsku dokáže za den vyrobit tři miliony kuřecích nugetů, za loňský rok pak vyrobil celkem 15 tisíc tun kuřecích produktů. Kromě nugetů připravují do distribuce ještě kuřecí plátky, které se vkládají do sendvičů, a také další sezónní výrobky.

Semlít a ochutit

Nugety se vyrábějí z kuřecích prsou. Dříve do nich přidávali i maso z kuřecích stehen, jelikož má výraznější chuť. Zákazník si však podle firmy žádá bílé, netučné maso, takže maďarští řezníci původní recepturu změnili. Prsa se namelou a dochutí. „Přidáváme koření a sůl, nic víc,“ uvedl ředitel závodu Sandor Zsidi.

Výsledná směs má světlou barvu kuřecího masa. O růžový separát se tedy nejedná. Hmota se následně formuje do tvaru nugetek. Ty putují na páse do velkých turbín, ve kterých projdou tepelnou úpravou na 71 stupňů. „Maso musí být mikrobiologicky čisté,“ vysvětlil tuto fázi procesu Zsidi.

Dále se smíchané suroviny obalují v silné vrstvě těstíčka. „Složení trojobalu nemůžeme prozradit,“ řekl pro iDNES.cz Zsidi. Nugety se předsmaží a nakonec rychle zamrazí na minus 18 stupňů. Kilové pytle se dováží do restaurací McDonald’s, tam se nugety smaží ve směsi řepkového a slunečnicového oleje.

V Bábolně vyrábí i další kuřecí produkty, třeba kuřecí křidýlka. Ta jsou až podezřele souměrná. Zákazníci totiž chtějí kousky, které mají stejnou velikost. Křídla se proto protřídí a ta, která nemají vyhovující rozměry, se vrací producentovi. Ten je pak může dále využít nebo je prostě vyhodit.

Firma se mění, podle odborníka je však lepší zelenina

McDonald’s výrobní proces svých jídel prezentuje stále častěji a ochotněji. Globální tržby společnosti totiž dlouhodobě klesají a firma tak musí měnit strategii. Její starý koncept levného a rychlého občerstvení už totiž dávno netáhne. Jednak zveřejňuje dodavatele surovin a snaží se vyhnout umělým aditivům. Jednak mění sortiment a složení pokrmů.

McDonald’s podstupuje plastickou operaci. Bude barevnější a zdravější

Firma se tak snaží přizpůsobit novému trendu, tedy honu za čerstvými a zdravými jídly. V rámci marketingové kampaně dokonce objíždí republiku a mluví o obsahu servírovaných pokrmů se zákazníky (více čtěte zde).

Otázkou zůstává, zda-li je jídlo z McDonald’s opravdu zdravější, nebo jsou změny pouze reklamní trik. „Kuřecí nugety jsou z kuřecích prsou, což určitě není špatně. Masa je však méně než 50 procent, což značí, že zbytek je koření a hlavně strouhanka, která se namočí do tuku k další úpravě,“ popsal pro iDNES.cz výživové hodnoty odborník z oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol Petr Tláskal.

„Směs řepkového a slunečnicového oleje je dobrá, záleží na poměru těchto olejů. Při předpokladu, že si však k nugetům dáte solené hranolky, dostanete se snadno k více než jedné třetině doporučené denní dávky pro příjem kuchyňské soli. Smažená jídla bychom měli zařazovat do jídelníčku co nejméně, záleží samozřejmě i na ostatní naší stravě, jejíž součástí by měla být především zelenina,“ doplňuje Tláskal. Kuřecí nugety se přitom smaží dokonce dvakrát, jednou v závodu a podruhé v restauraci.

„V rámci redukčních diet je vždy nutné posuzovat příjem a výdej energie. To znamená příjem z potravy a výdej z pohybu,“ dodává Tláskal. Ten sice malé prohřešky ve výživě zcela nezatracuje, upozorňuje však, že strava musí být pestrá a vyvážená.