Dle úpravy, která vešla v platnost na podzim loňského roku, je nyní zpřísněna kontrola exekucí.

Dle úpravy, která vešla v platnost na podzim loňského roku, je nyní zpřísněna kontrola exekucí. | foto: iDNES.cz

Exekutoři si své klienty natočí na video. Výše poplatků může vzrůst

  • 140
Od prvního ledna vstoupily v platnost změny v exekucích. Vymahači jsou nyní povinni průběh zabavení majetku natočit na kameru. Ministerstvo spravedlnosti chystá i změny v poplatcích vyplácených exekutorům. Ti mohou do budoucna získat celkově více peněz.

Dvě novely v průběhu loňska a nové změny připravované na letošek. Exekuční řád prochází výraznými změnami. Dle státu kvůli neférovému postupu části exekutorů.

„Celkově bylo v roce 2015 vyřízeno téměř tisíc stížností na soudní exekutory, podáno celkem deset kárných žalob a uděleno sedmdesát výtek soudním exekutorům. K tomu bylo uděleno dalších čtyřicet upozornění na nesprávný postup soudního exekutora,” bilancuje pro iDNES.cz loňské kontroly mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristina Labohá.

Povinné videozáznamy

Právě časté pochybení exekutorů vedlo ke změnám, které resort spravedlnosti pro exekuce připravil. Dle úpravy, která vešla v platnost na podzim loňského roku, je nyní kontrola exekucí zpřísněna.

Šance vysekat se z exekuce kvůli drahé půjčce rostou, říká advokát

„Nyní je povinností soudního exekutora vždy pořizovat videozáznam z prováděné mobiliární exekuce. Tím umožníme snadnější prokázání možného protiprávního jednání přítomných osob. Popřípadě odhalíme možné protiprávní a excesivní jednání osob provádějících výkon rozhodnutí, neboť obrazový záznam je jediný důkazní prostředek s vypovídací hodnotou alespoň částečnou pro dohledový orgán,” vysvětluje Labohá s tím, že tvrzení exekutorů a stěžovatelů jsou vždy zcela protikladná.

K zvýšení kontroly exekutorů směřuje také zavedení nového úředního dohledu. Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům přijmout nového vyššího soudního úředníka, jehož náplní práce by měl být primárně dohled nad exekutory. Platy nových úředníků bude hradit stát.

Exekutoři se proti změnám bouří

Změny exekutorského řádu se nelíbí jejich komoře. Ta třeba upozorňuje na zásah do soukromí dlužníků při pořizování videozáznamů, nebo příliš častou novelizaci pravidel pro exekutory.

”Exekuce začínají být natolik přeregulované, že se ve změti změn dokonce ztrácí i ti, kdo za nimi dříve stály. Bohužel letošní novely opět významně zkomplikovaly exekuční řízení a dále oslabily pozici věřitele. Některé změny však paradoxně přitížily i dlužníkům. Například díky podrobnému určení pořadí způsobů provedení exekuce lze očekávat, že se její průběh prodlouží až na dvojnásobek původní doby a vymáhaný dluh vzroste o další úroky,” kritizuje novelizaci prezidentka Exekutorské komory České republiky Pavla Fučíková.

Další problém vidí Exekutorská komora u zvýšené ochrany dlužníků s dlužní částkou do 30 tisíc korun. Novela požaduje zastavení exekuce na nemovitost, v níž má dlužník trvalý pobyt, při vedení exekuce kvůli pohledávce nepřesahující tuto výši.

“Toto ustanovení nepřímo podporuje možné odklony majetku, jelikož někteří dlužníci se mohou snažit vyhnout dražbě tím, že si k dané nemovitosti zapíší trvalý pobyt, aniž by se v ní ve skutečnosti zdržovali. V neposlední řadě mohou dlužníci ztratit motivaci dluh zaplatit, protože vědí, že soudní exekutor nemůže v exekuci pokračovat,” uvádí Pavla Fučíková.

Exekutoři získají na poplatích více

Ministerstvo spravedlnosti hodlá do konce roku předložit další změny pravidel pro exekutory. Připravují se třeba zcela nové formuláře exekučních příkazů, které podají všem dlužníkům podrobný přehled o jejich dluhu. Další novelizace má také vyřešit problematiku střetu insolvence a exekuce.

Do novely, kterou ministerstvo spravedlnosti hodlá připravit do konce roku, se dostanou také změny exekučních tarifů. „Ministerstvo dokončuje hlubší a rozsáhlejší analýzu nákladů exekuce za účelem korekce platné úpravy obsažené v exekučním tarifu, která relevantně nereflektuje současné ekonomické a společenské změny, složitost exekučního řízení a případné změny v nákladech na provoz exekutorských úřadů,” říká Kristina Labohá.

Dle nových úprav je tak pravděpodobné, že exekutoři získají na poplatcích sumárně více peněz než podle aktuálních pravidel.