Staré tarify, které fungovaly 15 let, už dnes nevyhovují, vznikaly úplně za jiné situace, tvrdí ERÚ.

Staré tarify, které fungovaly 15 let, už dnes nevyhovují, vznikaly úplně za jiné situace, tvrdí ERÚ. | foto: Playtvak.cz

PŘEHLED: Obávané nové tarify elektřiny v otázkách a odpovědích

  • 1005
Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková ve čtvrtek odstartovala největší změnu v české energetice za poslední desetiletí. Spočívá v tom, že se má za elektřinu od Nového roku platit jinak než dosud.

Na změnu v tarifech doplatí hlavně šetřílci, chalupáři a malé domácnosti s velkým jističem. Úspory se prodraží, tvrdí ekologové.

ELEKTŘINA ONLINE

  • Poradíme vám, podle jakých parametrů vybrat vhodného dodavatele elektřiny.
  • Ukážeme, jak ušetřit a neplatit za elektřinu více, než je nutné.
  • S námi se snadno vyznáte ve vyúčtování za elektřinu a dílčích poplatcích.
  • Vyřídíme za vás případnou změnu dodavatele elektřiny.
  • Více na iDNES.cz/Finance

Na přípravě nových tarifů se podíleli všichni, kdo mají k energetice co říci. Ovšem s jednou výjimkou – nebyli slyšet malí podnikatelé a domácnosti.

Vitásková podle svých slov spustila „malé referendum“ na webových stránkách úřadu, kde si může každý spočítat, jak se ho změny dotknou, a případně vznést námitky. „Nechceme okrást ty nejslabší. Chceme systém nastavit tak, aby to bylo spravedlivé nejen pro distributory, ale i pro všechny zákazníky. Nedovolím, aby došlo k diskriminaci části trhu,“ říká šéfka ERÚ.

1) Proč se vlastně tarify mají měnit, co je na současném systému špatné?

Staré tarify, které fungovaly 15 let, už dnes nevyhovují, vznikaly úplně za jiné situace. „Kdo by před pár lety řekl, že během pár let vyroste přes třicet tisíc nových zdrojů, které vyrábějí elektřinu? A distribuční síť se tomu teprve přizpůsobuje,“ říká šéfka ERÚ Alena Vitásková. Kvůli tomu je třeba upravit také složení tarifů. „Nové tarify ale nevznikají proto, abychom přidali peníze distributorům. Celkový objem vybraných prostředků od zákazníků se nemění, jen rozložení bude jiné,“ říká Vitásková. Nový model připravila s cílem, aby fungoval dalších 15 až 20 let.

2) Koho se připravované změny dotknou nejvíce?

Ve srovnání se současným stavem se platby zvednou nejvíc domácnostem se silným jističem a nízkou spotřebou. Jde tedy například o samostatně žijící důchodce či chalupáře. Ti mají obvykle vysoký jistič (kvůli připojení cirkulárky nebo míchačky), ale elektřinu odebírají jen o víkendu. Víc zaplatí i ti, kdo si ponechali topný tarif, ale elektřinou již netopí. Naopak domácnosti s průměrnou nebo vysokou spotřebou zaplatí po přechodu na nový model méně.

Jak se změny dotknou konkrétní domácnosti, je možné zjistit na webu www.novatarifnistruktura.cz. Všechny informace, které je třeba pro výpočet do kalkulátoru zadat, lze zjistit na vyúčtování od dodavatele elektřiny.

3) V čem přesně změna spočívá?

Poplatky za distribuci se budou nově platit podle velikosti hlavního jističe, nikoliv podle spotřeby jako dosud. Už dnes se podobně platí příspěvek na zelenou energii, zároveň však existuje horní strop na platbu. Ta nesmí překročit 495 Kč za MWh a díky tomu většina platí podle své spotřeby.

Nový model rovněž zjednodušuje tarifní strukturu, namísto současných deseti sazeb pro domácnosti zbudou pouze čtyři (plus jedna speciální). To je ostatně podle Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA běžné prakticky po celé Evropě. Smyslem nového přístupu je, aby se odběratelé podíleli na údržbě sítí spravedlivěji. „Nastavili jsme nový systém rovně a spravedlivě. Má platit pravidlo: Jak používáš síť, tak budeš platit,“ říká Vitásková. „U zákazníků s optimálně nastaveným jističem nedochází u regulovaných plateb k negativním dopadům,“ dodává Jiří Procházka ze společnosti EGÚ Brno, která se na přípravě nových tarifů podílela.

4) Platby podle nového modelu už tedy vůbec nebudou záviset na množství spotřebované elektřiny?

Změna se netýká celé faktury za elektřinu, ale pouze plateb za distribuci a další regulované poplatky. Ty tvoří necelou polovinu celkových plateb. Za samotnou energii, tedy tzv. silovou elektřinu, se bude i nadále platit podle množství odebrané elektřiny. „Konečný zákazník bude i nadále motivován šetřit elektřinou,“ vysvětluje Ondřej Touš, ředitel odboru elektroenergetiky ERÚ.

Ekologové ovšem namítají, že nový model je změnou k horšímu. Už nebude tak výhodné instalovat si solární panely na střechu, výrazně se totiž prodlouží návratnost investice. A to samé platí prakticky pro jakékoliv jiné snahy o snížení spotřeby.

5) Proč není současný systém spravedlivý?

Chybí motivace zákazníků rezervovat si takové připojení, které skutečně využijí. Distributoři tvrdí, že mnoho odběratelů má zbytečně vysoké jističe, které stejně nevyužijí. To zbytečně zvyšuje náklady na udržování sítě, protože i když přes ni žádný proud neteče, musí ji udržovat v pohotovosti.

Například Pražská energetika spočítala, že zbytečně silný jistič má zhruba 20 procent zákazníků. A netýká se to prý jen bytů ve starých domech, ale i novostaveb. Developeři často vybavují nové byty silným jističem, který čerství držitelé bytů nevyužijí.

Nutnost přechodu na nový systém se kromě potřeby zajistit optimální rozložení kapacity zdůvodňuje tím, že stále více lidí si v blízké budoucnosti bude vyrábět elektřinu doma, třeba solárními panely na střechách. Jenže i tyto domácnosti stále potřebují plné připojení k síti, aby měly elektřinu, nesvítí-li slunce.

6) Co dělat, pokud podle kalkulačky zjistím podstatný nárůst plateb podle nového modelu?

Pokud to přichází v úvahu, je možné snížit hodnotu jističe nebo změnit distribuční sazbu. To lze udělat prostřednictvím dodavatele elektřiny, a pokud není spojená s výměnou jističe, je bezplatná. Výměna jističe vyjde na tisíce korun, pokud by ovšem bylo třeba předělat celou elektroinstalaci, mohou to být desetitisíce. Snížení hodnoty jističe je rychlejší než jeho zvýšení, není třeba posuzovat vliv změny na kapacitu sítě.

7) Jak často se dá měnit velikost hlavního jističe či distribuční sazby?

Změnu je možné uskutečnit kdykoliv, musí však uplynout nejméně 12 měsíců od předchozí změny.

8) Co se stane s víkendovým tarifem pro chalupáře, který má nižší sazby od pátku do neděle mezi 12. a 22. hodinou?

Speciální tarif pro chataře a chalupáře, který umožňoval nejvíc ušetřit při pobytech pouze o víkendu, se podle návrhu ruší. Všichni, kdo ho dosud používali, budou převedeni do běžné jednotarifní sazby pro domácnosti.