Jak se zpřísní půjčky. Hostem iDNES.cz bude šéf finančních poraden

vydáno 3.7.2015 11:55
Stát jde po lichvářích, chystá přísnější zákon o půjčkách. Dlužníci mají být víc chráněni před pádem do dluhové pasti, věřitelé si nebudou moct účtovat přemrštěné pokuty za nesplácení. Má také zlevnit předčasné splacení hypotéky. Čtenářům iDNES.cz bude v pátek od 12.00 odpovídat ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 3. července 2015 do 12:40
OTÁZKA:
Dobrý den, nový zákon by měl snížit poplatky za předčasné splacení hypoték. Banky však tvrdí, že to povede k jejich zdražení, protože náklady budou muset získat jinde. Považujete této argument za oprávněný? Máte povědomí, jak je to s poplatkem za předčasné splacení v zahraničí? Jde jen o další poplatkový výmysl českých bank, nebo je to běžná praxe všude? Děkuji
Honza

OTÁZKA:
Zajímá mě, zda bude i stanovena maximální možná procentuální sazba úroků. Např. Provident který vesele nabízí půjčky v televizní reklamě, má úrok i přes 200 procent a nikomu to jako nevadí?
Josef Dolejší

OTÁZKA:
Dobrý den, kde je prosím možné nalézt text připravované novely zákony o spotřebitelských úvěrech? Děkuji za odpověď. Jirka
Jirka

OTÁZKA:
Vidíte v novém zákoně stále nějaké mezery? Co by se podle vás mělo ještě změnit, aby byla situace co nejblíže ideálnímu stavu?
Michal Hron

OTÁZKA:
Dobrý den, změní se nějak fungování tzv. vzájemných půjček (P2P) jako je Bankerat, Pujcmesi, Prestito apod.?
Miroslav Budín

OTÁZKA:
Jaký typ půjček je podle vás nejproblematičtější? Padají lidi do dluhové spirály kvůli banálním částkám, třeba na nákup telefonu nebo tabletu, nebo spíš kvůli větším půjčkám, na které pak prostě nestačí?
Lukáš Werner

OTÁZKA:
Dobrý den, chci se zeptat zda se neuvažuje o tom kdy si bude moci vzít občan první půjčku-úvěr,myslím tím věkový limit například od 25 roku života či až po 5 prokazatelně odpracovaných letech..? Těch 18-20ti letých zadlužených je určitě velké procento,nemají dodělané školy..nesplácejí a dostávají své rodiče do problémů .
Rudolf

OTÁZKA:
Není problém spíš v omezené finanční gramotnosti lidí, kteří do nevýhodné půjčky jdou? Nemělo by se také uvažovat tímto směrem?
Venda

OTÁZKA:
Dobrý den. Měl bych konkrétní dotaz. Máme půjčeno 150 tis. na dofinancování nákupu nového automobilu od UniCredit Leasing. Smlouva se nazývá smlouvou o financování. Nyní máme zájem o předčasné splacení, ale UCL nám vypočetl doplatek tak, že po nás požaduje téměř úplné uhrazení "zbývajících" úroků. Je takový postup správný?
Petr J.

OTÁZKA:
Dotkne se nový zákon i již uzavřených smluv, nebo by retrospektiva byla důvodem k arbitrážím?
Jan Horák

OTÁZKA:
Dobrý den, očekává se prosím nějaká změna týkající se rozhodčích doložek uzavíraných v rámci úvěrových smluv?
Jirka

OTÁZKA:
Co takhle zamezit poskytování půjček kde poskytovatel úvěru nepožaduje potvrzení o příjmu,bez zajištění ..bez nahlížení do registrů..zadluženým..atd.
Rudolf

OTÁZKA:
Dobry den, kdy předpokládáte že nový zákon začne platit. Optimistický i pesimistický odhad.
Jarda

OTÁZKA:
Nemáte ani trochu pocit, že "větší ochrana spotřebitelů před pádem do dluhové pasti" než byla doposud, "menší tresty za nesplácení" a podobná opatření povedou naopak k tomu, že lidé si budou více a více bezhlavě půjčovat a přestanou už úplně přemýšlet o tom, zda je půjčka pro ně výhodná či není, jaká jsou její možná úskalí, apod. Osobně bych uvítal raději snahu státu k rozvíjení finanční gramotnosti obyvatel, než vymýšlení složitých zákonných opatření, která slušným posktovatelům půjček přidělají zásadním způsobem práci a ti nepoctiví je stejně dodržovat nebudou.
Jarda

OTÁZKA:
Co si myslíte o registrech neplatičů? Není absurdní, že firma, o jejímž mandátu k evidování občanů je dosti pochybností, vyžaduje za výpis peníze a to i v případech, kdy se člověk může do této situace dostat i bez svého přímého přičinění?
Honza Mikule

předchozí | 1 2 | další |