Viktor Kožený, Bahamy 2001

Viktor Kožený, Bahamy 2001 | foto: Jiří Turek

Kožený už byznys neřeší. Akcionáři však stále doufají, že uvidí své peníze

  • 44
Viktor Kožený se přesně před deseti lety ocitl v bahamském vězení. Od té doby změnil svou karibskou adresu, formálně zchudl, stále však jeho jméno figuruje ve sporech o miliardy v Harvardském průmyslovém holdingu, který je už 15 let v likvidaci. A řadoví akcionáři stále doufají, že znovu uvidí část svých peněz od Viktora Koženého zpět.

Viktor Kožený o sobě řadu let tvrdí, že nic nemá, nic mu nepatří. A zřejmě mluví pravdu. Pokud mu nějaké prostředky z kdysi miliardového impéria zůstaly, formálně patří jeho matce Jitce Chvátíkové.

To ona například ovládá firmu Landlocked, která se u amerických soudů přetahuje o 400 milionů korun z prodané vily v Aspenu.

Viktor Kožený: Jak šel čas

Přesto se jménem „piráta z Prahy“ ohánějí všichni účastníci sporů kolem Harvardského průmyslového holdingu (HPH).

Likvidátor Zdeněk Častorál Koženému přisuzuje úlohu v aktuální snaze drobných akcionářů v čele s předsedou představenstva HPH Karlem Staňkem a někdejšího manažera harvardských firem Tomáše Ševčíka o výplatu peněz z takzvaných kyperských trustů.

Do těch byl „odkloněn“ miliardový majetek v době, kdy se formální likvidace Koženého firem teprve rozjížděla. Podle Častorála jde o nelegální způsob, jak legalizovat výnosy z trestné činnosti právě ve prospěch Koženého lidí.

Ševčík naproti tomu zase naznačuje, že právě postup likvidátora Koženému nahrává, neboť likvidace je kvůli desítkám soudních sporů fakticky neukončitelná.

Věnuje se duchovním činnostem

Sám Kožený podle svých slov už dnes byznys příliš neřeší. Věnuje se spíše mentálním a duchovním činnostem.

S MF DNES dlouho vyjednával o obsáhlém rozhovoru, ve kterém se chtěl věnovat také geopolitické situaci, uprchlické krizi, či automatizaci práce ve světě. Nakonec si čas na telefonický, či emailový rozhovor nenašel.

„Byl jsem aktuálně požádán o radu v některých projektech, tudíž pro mě bude několik příštích týdnů docela hektických,“ napsal MF DNES Kožený, který je v Česku od roku 2012 pravomocně odsouzený za tunelování Harvardských fondů společně se svým někdejším společníkem Borisem Vostrým.

Kožený je odsouzen na deset let a náhradu škody zhruba 12 miliard korun. Kvůli údajné korupci během privatizace v Ázerbájdžánu je na něj ze strany amerických úřadů vydán mezinárodní zatykač. Jen díky svému bahamskému exilu je stále na svobodě.

Kožený přesto za mřížemi skončil. Bahamská policie si pro něj došla v říjnu 2005. Ve vězení strávil rok a půl.

11. září 2015