Jak vlastně může slunce škodit

Co se vlastně děje na Slunci a jakým způsobem se dostávají jeho paprsky až na Zemi? Podívejme se především na to, jak působí ultrafialové paprsky na lidský organismus.
Co se vlastně děje na Slunci a jakým způsobem se dostávají jeho paprsky až na Zemi? Podívejme se především na to, jak působí ultrafialové paprsky na lidský organismus. Slunce produkuje viditelné světlo, infračervené paprsky a ultrafialové paprsky (UVA, UVB, UVC). Z ultrafialových paprsků pouze UVA a malé množství UVB pronikne až na náš zemský povrch, ostatní zastaví ozonová vrstva.

UVA: Dávají kůži rychle opálený vzhled, ale bývá to pouze na krátkou dobu. Jsou méně škodlivé než UVB, nicméně skutečně vyvolávají předčasné stárnutí kůže, a jak se teprve nedávno zjistilo při výzkumech, prohlubují také dost podstatně poškození způsobené paprsky UVB.

UVB: Opalují sice o něco pomaleji, ale s větším a trvalejším efektem. Kůže při dlouhém vystavení paprskům UVB zhnědne nebo zčervená, protože stimulují tvorbu kožního pigmentu, takzvaného melaninu. Tyto paprsky jsou tedy odpovědné za spálení naší kůže. Poškozují především genetický materiál kožních buněk, tím způsobují předčasné stárnutí naší kůže a také přispívají podle prokázaných zjištění mnoha odborníků ke vzniku rakoviny kůže.

UVC: Jsou podle výzkumů vůbec nejvíce škodlivé, ale naštěstí pro nás jsou většinou pohlceny atmosférou ještě dříve, než proniknou k Zemi.


Témata: Test iDNES.cz