Jak vybírat výbavu na hory I

Nejlepší lyže jsou jasanky, říkali naši dědové. A měli pravdu. "Ten, kdo chce, aby mu lyže dlouho vydržely, dobře sloužily a případně je mohl ještě výhodně prodat v bazaru, měl by sáhnout no těch, které malí dřevěný vnitřek - jádro. Tyto lyže mají také nejdelší životnost. Velmi dobrou službu udělají také lyže s kompozitním jádrem poskládaným z moderních umělých materiálů," říká Jaromír Průcha ze Skiservisu Radotín. Lyže s takzvaným pěnovým jádrem vydrží podle něj méně a hodí se spíše pro lehčí a méně náročné lyžaře. Toto pravidlo platí pro nové a dvojnásob pro starší modely. Vybírat lyži jen podle značky, vzhledu a ceny by byla veliká chyba. Zákazníka by mělo v první řadě zajímat, jakou má lyže konstrukci a pro koho a jaký způsob ježdění se hodí.
Na co se ptát při koupi nových i starších lyží

1. Jaké mají jádro?

- dřevěné jádro (značí se obvykle přímo na lyži jako "woodcore") výhody: delší životnost, hodí se pro všechny typy lyžařů, lze obvykle dobře prodat v bazaru Ceny nových dřevěných lyží se v obchodech pohybují podle typu a značky obvykle od devíti tisíc korun. V průměru o jeden až tři tisíce korun levněji lze koupit model z předešlého roku. Někteří výrobci nabízejí takzvané sety, tedy lyže i s vázáním - jakousi vlajkovou loď na nadcházející sezonu - za velmi výhodných podmínek. Kvalitní výbavu tak lze pořídit i za osm tisíc korun. V bazarech se takové lyže i s vázáním prodávají zhruba od tří do deseti tisíc korun, podle typu, značky, stáří a stavu.

- kompozitní jádro z umělých materiálů podobné vlastnosti jako dřevěné jádro

- pěnové jádro výhody: levnější. Hodí se spíše pro méně zdatné nebo lehčí lyžaře. Ideální jsou pro malé děti, ale i pro starší děti, které předčasně vyrostly, určitě ne pro pořízky," vysvětluje Jaromír Průcha. Nové lze pořídit zhruba od 3000 korun, a to i značkové.

2. Pro koho se lyže hodí pro začátečníka, nebo závodníka?

V obchodech jsou k mání tři základní typy lyží:

- rekreační určené pro méně zdatné lyžaře a začátečníky
- sportovní vhodné pro pokročilé lyžaře, kteří jezdí po červených sjezdovkách, ale zvládnou i jiný terén
- závodní pro velmi zdatné "profesionály".

Pokud člověk sáhne bud' omylem nebo proto, že se mu líbí design, po lyžích z kategorie, která neodpovídá jeho jezdeckému umění, zřejmě nebude spokojen. Dobrý lyžař rekreační model asi brzy "prošlápne" a začátečník se bude na závodním trápit. "Modely určené pro závodníky vás vytrestají za každou špatně projetou bouli. Vyžadují téměř bezchybnou jízdu," vysvětluje Jaromír Průcha. Ve většině případů platí, že je cena přímo úměrná kategorii, rekreační jsou nejlevnější, závodní nejdražší. Takže cenovka může o tom, pro koho jsou lyže určeny, hodně napovědět. Pozor: naopak zrádný může být design. "Někteří výrobci dají lyži s horší konstrukcí vzhled jako špičkovému modelu, který lidi znají z televize ze závodů světového poháru. To aby se lépe prodávaly," doplňuje Jaromír Průcha. Proto je dobré se obchodníka přímo zeptat: opravdu se pro mě tento model hodí, když jsem úplný začátečník/dobrý lyžař?

3. Proč jsou ty lyže tak vykrojené? Budou mi vyhovovat?

Většina lyží, které jsou dnes na trhu, je carvingového typu, to znamená, že jsou uprostřed trochu zúžené s rozšířenými konci. Když carvingy začaly zhruba před pěti lety ovládat sjezdovky, ohrnovali nad nimi mnozí skalní vyznavači klasických lyží nos: je to jen otázka módy, výrobci jen tahají z lidí peníze, nepřežijí dva roky. Přežily, a co víc, už téměř vytlačily rovné typy. Zprvu byly logicky coby novinka dražší než klasické, dnes se podle Jaromíra Průchy ceny vyrovnávají, a naopak za polovinu až třetinu původní ceny se doprodávají staré modely rovných lyží - ty už v letošním roce většina výrobců prakticky nenabízí (kromě speciálních závodních určených pro sjezd). "V některých bazarech si ještě ke starším carvingovým lyžím naúčtují "příplatek" za novinku, která ale už vlastně žádnou novinkou není. Trochu tak šidí zákazníky," říká Průcha. Ty, kteří chtějí jít za každou cenu s dobou, upozorňuje Jaroslav Kohout z JTS Sport bazaru na to, že je rozdíl mezi skutečnými carvingovými lyžemi, které jsou hodně vykrojené, a lyžemi carvingového typu. "Skutečné carvingy se hodí jen pro ty, kteří jezdí takzvaně po hranách. Ostatní, co se " kloužou" si tyto lyže neužijí a budou zklamaní," říká Kohout

4. Je to dobrá značka?

Za značku se tak jako u všeho zboží připlácí, ovšem v případě lyží platy že není dobré tak úplně šetřit. V naprosté většině případů budou lepší lyže se známou značkou než bezejmenné. I mezi renomovanými výrobci však existují rozdíly. Opět platí pravidlo: kupovat s odborníkem. "Například lyže nižší kategorie Sporten jsou zhruba o dva tisíce korun levnější než na stejném pásu vyráběné lyže Head. Přitom kvalita je srovnatelná," upozorňuje Jaroslav Kohout.

Vázání

Pokud si člověk vybírá vázání, měl by kromě bezpečnostních parametrů dbát i na jeho " nosnost" a typ. Pokud dítě váží 58 kilogramů a vázání je do šedesáti, měli by rodiče sáhnout po jiném. U dospělých by měla být rezerva nosnosti alespoň deset, ale lépe dvacet procent. Rozhoduje i to, jak razantně lyžař jezdí. Při větších nárazech totiž může zlobit - vypínat vázání, které sice papírově unese 105kilovou osobu, ovšem je určeno spíše pro začátečníky a mírně pokročilé. Slušné vázání pro dospělé lze koupit už za 1800 korun. Zdatnější lyžař by měl sáhnout po trochu dražším modelu, vhodné vázání sežene už za 2500 až tři tisíce korun.

Boty

Lyžařské boty by měly být především pohodlné. V případě běžné turistické kategorie nezáleží na tom, jsou-li s více přezkami či s jednou a dotahovacími šrouby, ale na pocitu majitele. Ceny lyžařské obuvi se pohybují zhruba od tří tisíc za jednodušší typy nebo modely méně renomovaných značek. V bazaru lze slušné přezkáče koupit v průměru za osm až patnáct set korun.

Které lyže půjdou i po několika letech dobře prodat

* značkové
* s dřevěným jádrem
* sportovní
* 175 až 185 cm vysoké
* s vázáním, které " unese" dospělého člověka
* neprošláplé, nepoškozené nebo
* dětské značkové

Kolik stojí nová výbava

LYŽE S DŘEVĚNÝM JÁDREM od 7000 korun
LYŽE S PĚNOVÝM JÁDREM od 3000 korun
VÁZÁN Í od 2000 korun
KOMPLET DŘEVĚNĚ ZNAČKOVÉ LYŽE S VÁZÁNÍM do 8000 korun
KOMPLET NEZNAČKOVĚ LYŽE S VÁZÁNÍM A BOTAMI od 7000 korun
BOTY od 2500
HŮLKY od 350 korun

Kolik stojí výbava pro děti

LYŽE S VÁZÁNÍM od 2500 korun, starší od 800 korun
BOTY od 1200 korun, starší od 250 korun

Poznámka: ceny jsou orientační, mohou se lišit podle stavu, typu, značky a stáří výbavy a umístění bazaru nebo obchodu.