Jak vybrat penězům správnou banku

- Když jsme vydávali první přehled o bankovních službách před šesti lety, kralovala mu zajímavá tabulka deseti bank s nejvyššími úroky. Ani jedna z nich dnes už neexistuje. To byly doby, kdy si lidé vybírali banku podle slibů a tučných úroků. Ne, že by ty doby úplně přešly. Tabulka, sestavená z deseti kampeliček s nejvyššími úroky by měla podobný výsledek. Ty taky zavřely brány. Snad tedy tyhle dvě rány už stačí, aby si člověk vybíral banku jinak než podle naslibovaných prebend.

Radili jsme také před těmi šesti lety, že při výběru by prvním kritériem měli být majitelé banky. Tahle rada platí pořád - i když se české bankovní kolosy jako Česká spořitelna či Komerční banka otřásly v základech, právě díky majiteli státu - se nezhroutily.

A naopak kampeličky zkolabovaly také díky svým zakladatelům a nezkušeným majitelům.

První poučka - podívat se, kdo banku vlastní a jak je silný - platí tedy pořád. Tu druhou, o nerozlučném spojenectví vysokých výnosů s vysokým rizikem, už snad opakovat netřeba.

Za těch šest let se však doba docela změnila. Bank je teď sice méně, ale spousta z nich začíná konečně usilovat o normální, běžné klienty. O nás. Pochopili, že jsme spolehliví. A peněžní domy konečně začínají vymýšlet a zavádět kloudné služby.

Ideální servis to zdaleka ještě není. Při výběru banky by měla hrát roli hlavně jeho komplexnost. Je-li banka schopna kromě vedení normálního či termínovaného účtu nabídnout i investice do fondů či pojištění.

Dá-li se s ní komunikovat přes internet a telefon, nebo jestli musí člověk stále chodit k přepážkám. Jestli stálým klientům nabízí výhody... O peníze je potřeba se postarat lépe než je jen poukázat na běžný účet.

P.S. Řiďte se zdravým rozumem. Vaše peníze se vám za to odmění.