Jak zdraží elektřina

Lidé, kteří bydlí v rodinném domě a mají všechno včetně topení na elektřinu, zaplatí s největší pravděpodobností od Nového roku za proud téměř o tři sta korun měsíčně více než letos. Návrh nových cen elektřiny z dílny ministerstva průmyslu, cen, které se zvýší v průměru o 14 procent, nyní zkoumá ministerstvo financí. Zdražení zhruba o tři sta korun měsíčně se týká lidí, kteří mají doma přímotopy a v průměru tak spotřebují ročně zhruba 13 700 kilowatthodin. Stálý měsíční poplatek, který platí bez ohledu na spotřebu, se jim zvýší asi o 27 procent. Například místo nynějších 865 korun má být 1103 korun.

Cena kilowatthodiny v nízkém tarifu má vzrůst o 10 procent, ve vysokém tarifu má zlevnit asi o 9 procent.

Domácnosti, které elektřinou většinou netopí, tak velké zdražení nečeká a mělo by nanejvýš dosahovat necelých 80 korun za měsíc.

Nové tarify, vycházející z velikosti jističe, jež měly lidem přinést některé výhody, budou kvůli neshodě ministerstev zavedeny později.  "Návrh nové tarifní soustavy od ministerstva průmyslu sice máme, ale jsou nejasnosti, například co bude s lidmi, kteří jističe vůbec nemají, protože stále používají staré keramické pojistky," uvedl Jiří Vojta z ministerstva financí.

Původně se předpokládalo, že nové tarify budou zveřejněny alespoň půl roku dopředu, aby se na ně mohli lidé připravit, a začnou platit od ledna. Povinnost mít nový tarif by pak postupně nabíhala lidem poté, co by jim distribuční společnosti udělaly takzvaný odečet spotřeby. "Vzhledem k tomu, že už je polovina října a tarify stále nejsou, není tedy možné počítat s jejich platností od ledna.
Ti, kdo by měli odečty hned po Novém roce, by totiž nevěděli, co mají dělat," vysvětlil Vojta.

Lidem tedy zatím zůstanou stejné tarify, jaké znají, pouze zvýšené v průměru o již vládou schválených 14 procent. "Ty budou platit od ledna určitě," dodal Vojta.
Tento návrh tak předpokládá, že zatímco u sazeb pro přímotopy půjdou více nahoru stálé měsíční poplatky a méně ceny kilowatthodin, u ostatních sazeb to může být i opačně. Například v nejrozšířenější sazbě B, kterou používá více než 3,2 miliony domácností, stálý měsíční plat klesne - z nynějších 58 korun na 46 korun, ale o 20 procent stoupne cena kilowatthodiny.

Nejmenší úprava je pak v sazbě pro nejnižší spotřebu (BS), kde se stálý měsíční poplatek má snížit z 21 na 19 korun a cena kilowatthodiny má stoupnout o 14 procent, což jsou však už téměř čtyři koruny.

Zhruba na stejné úrovni, od dvou set do tří set korun, mají zůstat stálé měsíční poplatky v sazbě BV pro akumulační topení. Cena za kilowatthodinu však rovněž vzroste zhruba o 20 procent. Nový ceník elektřiny pro domácnosti má ministerstvo financí podepsat v příštích týdnech.