Daňový poradce Michal Hron

Daňový poradce Michal Hron | foto: ČTK

Penzista sepsal návod, jak můžou pracující senioři získat zpět 25 tisíc

  • 59
Mít, nebo nemít až 24 840 korun navíc. To je otázka pro 17 tisíc pracujících důchodců, kteří se vzbouřili proti úspornému rozhodnutí Nečasovy vlády a usilují o získání slevy na dani. Daňový poradce na penzi Michal Hron, který ve věci uznání slevy vede proti finanční správě právní spor, sepsal návod, jak se vyhnout penále či úrokům z prodlení.

"Podáte daňové přiznání, kde neuplatníte slevu, jen napíšete, že jste k 1. 1. 2013 nepobírali důchod, a necháte na finančním úřadě, aby konal," vysvětluje Michal Hron.

Úřad buď vyměří daň, aniž by slevu uplatnil, a pak je třeba podat dodatečné daňové přiznání. Anebo zahájí vytýkací řízení a bude zjišťovat, proč dotyčný slevu neuplatnil, ačkoliv ze zákona mohl.

Podrobný návod umístil poradce na web daňové firmy Kodap, pro kterou pracuje, a na svůj Facebook. Hron upozorňuje, že tuto radu nelze považovat za daňové poradenství a u každého poplatníka se může komunikace s úřadem odvíjet více či méně odlišně.

"Navržený postup se používal i v minulosti tam, kde si poplatník nebyl jistý, jak má postupovat. V podstatě jde o to, že podám daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost, abych zachoval lhůtu pro podání a nehrozily mi sankce, a poté se tímto způsobem proti vlastnímu daňovému přiznání, které už je vyměřeno, ohradím," potvrzuje postup daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting.

Poslední fází je odvolání proti platebnímu výměru. Přetahování s finančním úřadem může pracujícím penzistům trvat i do konce roku. Bude záležet, se kterým finančním úřadem dotyčný jedná a kolik tam toho mají na práci.

"Myslím, že s vyřízením jednotlivých odvolání budou finanční úřady čekat do výsledku soudního sporu," domnívá se Hron. Správní žalobu k pobočce krajského soudu v Liberci podal loni v září. Aby dosáhl slevy, žaluje finanční správu za to, že zamítla stížnost na jeho zaměstnavatele, když mu neuznal při odvádění měsíčních záloh daně slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun měsíčně. Podle informace mluvčí krajského soudu nebylo jednání v daném sporu zatím nařízeno.

Na slevu nárok nemají, je to spekulace, tvrdí Kalousek

Celý spor o slevu na dani vznikl poté, co Nečasova vláda slevu na poplatníka zrušila pro lidi, kteří pobírají starobní důchod a zároveň si vydělávají. Zrušení mělo trvat od roku 2013 do 2015.

Důchodci si proto začali hromadně žádat o přerušení pobírání starobního důchodu na jediný den - k prvnímu lednu daného roku.

Zákon je napsán tak, že za této podmínky by měl mít dotyčný na slevu skutečně nárok. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek to viděl jinak a nechal se slyšet, že takový postup bude daňová správa považovat za spekulaci a slevu lidem nedá (více čtěte zde).

K 1. lednu 2013 si přerušilo důchod 17 155 lidí, letos jich o přerušení u České správy sociálního zabezpečení zažádalo 4 769.

Pokud soud rozhodne v Hronův prospěch, je pravděpodobné, že finanční správa podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Státu totiž jde o poměrně velké peníze, až dvě miliardy korun ročně. Současná vláda Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení slíbila, že slevu důchodcům vrátí, ale až od roku 2015. Ministr financí Andrej Babiš (ANO 2011) se už nechal slyšet, že výklad zákona nechá na daňové správě.