Jak změní nová norma masné výrobky

  • 8
Výrazem "separát" se označuje strojově oddělené maso, které po zpracování zůstane na kosti. Jak se separát připravuje? Jaké budou nové špekáčky a masné konzervy?

Například drůbeží separát, základ mnoha levných masných výrobků, se připravuje takto: když se z kuřete oddělí třeba prsní nebo stehenní řízky, na kostře zůstanou ještě zbytky masa, přesně ty, které se v domácnosti použijí například na polévku. Ty se tlakem oddělí od kostí, vznikne tekutá hmota, která se pak pasíruje přes síta, na nichž zůstanou úlomky kostí. Pasta se dále okoření, obarví a může se přidat třeba do párků. "Nedostane se tam tedy nic jiného než to, co si spotřebitel kupuje, když si bere celé kuře," vysvětluje marketingová ředitelka Kosteleckých uzenin Vladka Pivoňková. Podle ní jsou separáty ten nejlepší způsob, jak zlevnit výrobky. "Máte tři možnosti. Buď tam dodáte škroby, na které se naváže voda, pak prodáváte za cenu masa vodu. Nebo přidáte rostlinnou bílkovinu, tedy sóju. Anebo použijete separáty. Třetí možnost je ze všech tří nejkvalitnější. živočišná bílkovina je pro masný výrobek nejpřirozenější."

Špekáček nově

Pouze hovězí, vepřové nebo telecí maso, žádné separáty, žádná barviva, nejméně 45 procent masa, nejvýše 42 procent tuku. Špekáček by měl být pružný, křehký, soudržný, po vychladnutí by měl mít světle až tmavě růžovou barvu. Může mít nepravidelně rozložené špekové kostky, drobná měkká zrna kolagenních částic, trochu vzduchových dutinek i mírně vytavený tuk. Chutnat a vonět musí příjemně po čerstvé uzenině a koření, musí být přiměřeně slaný a kořeněný, po ohřátí v ústech šťavnatý... Tak si představuje špekáček nová vyhláška. DOBROU CHUŤ!

Masné konzervy

Maďarský guláš musí mít nejméně 30 procent masa, z toho 16 procent hovězího a 14 vepřového, játrová paštika nejméně 55 procent masa, z toho víc než čtvrtina by měla být z vepřových jater, a luncheon meat 80 procent masa.