Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Češi si přestali dělat z e-shopů půjčovny. Vrací se jen zlomek zboží

  • 21
Práva na bezdůvodné vracení zboží do dvou týdnů od jeho zakoupení na e-shopu Češi zneužívají méně než v minulosti. Do e-shopů během této doby vracejí zhruba jen jedno procento zboží, většinou elektroniku. V případech, kdy si lidé udělali z obchodu bezplatnou půjčovnu, se nejvíce vracely použité fotoaparáty.

Vyplývá to z ankety mezi internetovými prodejci. V roce 2011 se přitom oproti současnosti do e-shopů vracel až trojnásobek zakoupených výrobků (více zde). Počet vráceného zboží narostl z oslovených obchodů jen u prodejce elektroniky CZC.cz (meziročně ze 4 na 5 procent). Rozbalené zboží zpravidla míří do slev.

Od ledna 2014 platí nový občanský zákoník, který nově stanovil, že ve 14denní zákonné lhůtě pro vrácení zboží stačí zboží odeslat, nikoliv doručit prodejci. Důležité je tedy datum razítka na poště. E-shopy tvrdí, že to nijak nezvýšilo apetit Čechů dělat si z internetových obchodů půjčovny.

„Z našich zkušeností vyplývá, že lidé již ‚dospěli‘ a pochopili, že e-shop není půjčovna a že se jim takový nákup nevyplatí,“ říká mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková. Podle největšího e-shopu tvoří případy odstoupení od smlouvy zákazníkem v zákonné lhůtě pouze jednotky procent. „Žádné výrazné výkyvy, a to ani v důsledku platnosti nového občanského zákoníku, nezaznamenáváme,“ dodala. Podobně jsou na tom ostatní prodejci.

Půjčil si fototechniku za desetitisíce

Obchod CZC.cz zaznamenal případ, kdy si zákazník objednal fototechniku na dovolenou v řádu několika desítek tisíc Kč. Po týdnu intenzivního používání se ji pokusil vrátit s tím, že mu zboží nevyhovuje. „Zařízení je však v takovém případě zjevně opotřebeno. Na objektivu i v mezerách těla fotoaparátu se nachází jemná zrnka písku a z EXIF informací lze vyčíst, že bylo s fotoaparátem pořízeno několik tisíc fotografií. To je bohužel případ, kdy v souladu se zákonem požadujeme po zákazníkovi finanční náhradu za snížení hodnoty zboží,“ popsal obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.

Přesto se i po letech stále najdou ti, kdo si třeba elektroniku koupí už se záměrem, že ji opět po pár dnech vrátí. Nejčastěji se takto vrací fotoaparáty a navigace. „Fotoaparáty konkrétně patří do skupiny zboží, které zákazníci v mnoha případech vrací použité. Obvykle tam najdeme nejrůznější fotografie, nebo dokonce písek z pláže,“ popsala ředitelka Kasa.cz Andrea Čižmářová.

„I v tomto případě má zákazník právo fotoaparát vrátit, e-shop ale může požadovat náhradu za snížení hodnoty zboží, v podstatě tedy rozdíl v hodnotě zboží nového a použitého,“ říká právník Gabriel Talaga ze společnosti Vilímková Dudák & Partners. Pokud tak zákazník zboží poškodí, nemusí mu e-shop vracet všechny peníze, ale může strhnout náhradu za snížení ceny zboží.

Čižmářová k tomu dodává, že zákazník musí vrátit zboží v původním stavu, nebo zaplatit náklady za uvedení výrobku do pořádku. „Jde například o reinstalaci počítače, smazání kontaktů a dat z vrácených mobilních telefonů nebo třeba smazání fotografií z fotoaparátů“.

Výjimky: hudby, filmy a hygienické potřeby

Podle Talagy má obecně zákazník vždy právo bezdůvodně zboží vrátit do 14 dnů, ale platí celá řada výjimek. „Typicky jde o nosiče s digitálním obsahem, tedy hudbou, filmy či počítačovými programy, pokud je porušen původní obal. Zákon zde chrání vlastníky autorských práv před kopírováním těchto nosičů. Dále zákazník nemůže vrátit zboží v uzavřeném obalu, které z obalu vyňal a které z hygienických důvodů není možné vrátit, například hygienické potřeby, obvazy a podobně. Dalším příkladem je zboží podléhající rychlé zkáze nebo třeba noviny, časopisy a jiná periodika,“ říká.

Někteří lidé se domnívají, že zboží z e-shopů mohou v této lhůtě používat, jak se jim zlíbí a zboží následně vrátit. Občanský zákoník platný od loňského ledna ale nově určil právě to, že se zboží nesmí používat, ale jen vyzkoušet.

Nechte si vrátit až 15 % z každého nákupu

Navštivte před každým nákupem VratnéPeníze.cz a získejte část peněz zpět. Jako vstupní bonus získáte 50 Kč.

„Lhůta 14 dnů není na používání zboží, ale jen na jeho vyzkoušení. Není možné si z e-shopu udělat bezplatnou půjčovnu,“ říká advokát Tomáš Liškutín. Vyzkoušet zboží je možné jen tak, jako by s ním zákazník nakládal na prodejně. „U fotoaparátu si můžete zkusit fotku v tmavém rohu, proti světlu, obličeje atd. U obuvi se můžete projít v interiéru. Nesmí se ale stát, že si v e-shopu objednáte boty a budete v nich dva týdny chodit venku,“ dodal.

Podnikatelé v souvislosti s novým občanským zákoníkem museli upravit své smlouvy, e-shopy navíc své weby. Stálo je to desítky tisíc korun. „Pokud by firma zákazníka o jeho právu na vrácení zboží viditelně neinformovala, lhůta pro odstoupení od smlouvy se v takovém případě podle nového občanského zákoníku prodlužuje na 1 rok a 14 dní,“ popsal Martin Holoubek ze společnosti Activa, která prodává kancelářské potřeby.