Jan Světlík: triumfální návrat

Ještě před rokem jeho jméno znalo jen pár Ostravanů. Loni se začalo proslýchat, že se snaží přesvědčit vládu o změně privatizace Vítkovic a sám chce koupit celý podnik, do něhož stát právě nasypal několik miliard, aby ho zachránil před bankrotem. Znalci poměrů si tehdy ťukali na čelo.

Ale pětačtyřicetiletý spolumajitel a ředitel ostravské firmy Lahvárna Jan Světlík prosadil svou. Minulý týden prodej Vítkovic do jeho rukou odsouhlasila vláda.

Nenápadný ostravský podnikatel tak ovládne podnik se zhruba sedmimiliardovým obratem a více než šesti tisíci zaměstnanci.

Světlík sám z Vítkovic vyšel, když tu před třiceti lety začínal jako řadový technik. V roce 1992 se stal ředitelem vítkovického provozu na výrobu tlakových lahví.

Lahvárna se tehdy potácela v problémech. Vítkovičtí bossové jí moc nevěřili a s lehkým srdcem ji svěřili Světlíkovi jako vůbec nejmladšímu řediteli v celém podniku. Ještě pod Vítkovicemi však Světlík provoz postavil na nohy. V roce 1999 ho s partnery koupil za 484 milionů korun.

Manažerská privatizace Lahvárny se před dvěma lety stala předmětem policejního vyšetřování. Podle managementu Vítkovic prodej Lahvárny mateřský holding poškodil.

Světlík neplatil za Lahvárnu hotově, ale pohledávkou, kterou koupil od leasingové firmy DB Invest. Policejní šetření však překročení zákona neprokázalo.

"Však to také byl standardní obchod, Vítkovice na něj nijak nedoplatily," tvrdí Světlík. Během pěti let od koupě Lahvárny Světlík se svými společníky vybudoval silnou skupinu, která kontroluje čtvrtinu evropského trhu s ocelovými lahvemi. Holding vlastnící několik továren u nás, v Polsku a v Litvě loni dosahoval čtyřmiliardového obratu a zaměstnával 1300 lidí.

Posledním oborem, do něhož se pustil, je výroba ocelových konstrukcí. Předloni Lahvárna koupila zkrachovalý Hard Jeseník. Ten chce teď spojit s vítkovickou divizí na ocelové konstrukce a vytvořit největšího domácího hráče v oboru.

Jan Světlík má před sebou triumfální návrat do čela firmy, z níž zahajoval svůj růst. "Musí se začít dělat a přestat krást. A také skončit s politikařením, jemuž managementy ve státní firmě zákonitě podléhají," říká o budoucnosti firmy.