Ministr financí Eduard Janota.

Ministr financí Eduard Janota. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Janota: Není důvod ke zvýšení penzí, inflace je nízko

  • 167
Na vyšší důchody od příštího roku mohou starobní důchodci s největší pravděpodobností zapomenout. Na schůzce ekonomických ministrů minulý týden, kam ministr práce Petr Šimerka návrh na valorizaci důchodů přinesl, se nesetkal s pochopením.

"Nejsou splněny zákonné předpoklady - minimální hodnota inflace pro navýšení důchodů je 2 procenta od poslední valorizace, ve skutečnosti dosáhne inflace jen 0,9 procenta. Takže postup je jasný," uvedl Eduard Janota pro MF DNES.

Konečné stanovisko, zda se bude valorizovat, či ne, nicméně vláda jako celek vysloví nejpozději 30. září. Pokud by kývla, musela by zvednout důchody nejméně o zákonem předepsaná dvě procenta, tedy v průměru 200 korun na důchodce měsíčně. A to by znamenalo výdaj navíc pět miliard ročně. Janota má silnou podporu premiéra Jana Fischera, co se týká krácení výdajů v rozpočtu na příští rok.

Rozhovor s Janotou

Ministr financí chce šetřit i na stavebním spoření. Více se dočtete zde

Z Janotových úst padl návrh snížit výdaje jednotlivých ministerstev o pětinu, pokud se s ministry nedohodne na snižování jiných mandatorních výdajů, tedy daných ze zákona. Vláda nyní hledá cestu, jíž by v příštím roce snížila schodek ze současných 230 na zhruba 170 miliard Kč. I tak půjde o nejvyšší deficit v historii Česka.

"Mimo jiné jde o to, zabránit i do budoucnosti propadu v životní úrovni domácností důchodců. Také bych chtěl zamezit snížení reálné hodnoty důchodů a snížení relace průměrného důchodu k průměrné mzdě," hájí svůj návrh Šimerka.

ČSSD: Nejdříve zasáhla krize důchodce

Jednoznačně pro valorizaci je ČSSD. "Důchodcovské domácnosti byly bity na krizi jako první. Došlo k navýšení cen energií a pokračovala deregulace nájmů. Důchodci, kteří si přivydělávali, ať už legálně nebo načerno, v době recese jako první ztráceli práci," soudí ekonom ČSSD a europoslanec Jiří Havel. Sociální demokraté by chtěli také vyplatit důchodcům třináctý důchod z mimořádné dividendy ČEZ ve výši zhruba 10 miliard korun.

Havel připomněl, že původně sám Janota valorizaci necelých 300 Kč plánoval. To však bylo předtím, než ministerstvo financí v červenci publikovalo čerstvou makroekonomickou prognózu. Ta předpověděla horší vývoj HDP, než se do té doby čekalo, a přiměla vládu přehodnotit rozpočet.

ODS se ke zvyšování penzí staví zdrženlivě. "Podařilo se zastavit rozevírání nůžek mezi důchody a průměrnou mzdou. Důchodci mají jako jediní zajištěnou pravidelnou valorizaci, ale i zde platí, že zvyšování penzí musí být přiměřené možnostem," myslí si exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Důchody byly v posledních dvaceti letech v lednu valorizovány každoročně s výjimkou roku 2002. Průměrná výše starobního důchodu dnes podle ČSSZ činí 10 013 Kč měsíčně.