Japonci brání před volbami akciový trh

Japonská vláda tvořená koalicí tří stran sestavila balík opatření, která mají pomoci druhé největší světové ekonomice. Kabinet je veden snahou vzdálit zemi vycházejícího slunce od okraje recesní propasti ještě před červencovými volbami. Na ekonomické problémy země upozornila mimo jiné asi týden stará zpráva o lednovém poklesu průmyslové výroby o čtyři procenta, kterou následoval propad tokijské burzy. Z navrhovaných opatření nakonec vypadl návrh na škrtnutí dvou nul z nominální hodnoty jenu.

Japonský ministr financí Kiiči Mijazawa se omluvil za své čtvrteční vystoupení, kterým způsobil rozruch na finančních trzích. Prohlásil totiž, že Japonsko stojí na pokraji finančního kolapsu.
"Myslel jsem si, že říkám to, co jsem říkal vždy, avšak zvolená slova byla neadekvátní. Omlouvám se," prohlásil Mijazawa. Jeho předchozí prohlášení poslalo kurz jenu na dvacetiměsíční minimum.

Soubor obsahuje řadu návrhů od snížení daně z dividend až po výzvu centrální bance, aby stanovila pevný cíl cenové stability.

Naopak nevyzývá k dalšímu uvolnění měnové politiky. Z pohledu centrální banky pro ně nezbývá ani příliš prostoru, protože základní úroková sazba byla nedávno snížena ze čtvrt na 0,15 procenta.

Mezi opatřeními se také neobjevily dříve použité a neosvědčené kroky, například přímý odkup akcií vládou.

Vláda si představuje vytvoření soukromého fondu, který bude nakupovat akcie při rušení vzájemně držených podílů mezi japonskými firmami. Právě takové prodeje byly příčinou posledního propadu akcií, které se minulý týden dostaly na  patnáctileté minimum.

Redenominace měny znamená, že z nominální hodnoty měny jsou škrtnuty dvě nuly. Jen by se dostal zhruba na úroveň dolaru a euro. Z aktuálního kurzu 31,1 koruny za sto jenů by tak rázem bylo 31,1 koruny za jeden jen.

Škrtání nul nakonec neprošlo
Šéf Liberálnědemokratické strany, která dominuje vládní koalici, Šizuka Kamei požaduje, aby parlament jednal o opatřeních co nejdříve. Právě Šizukova strana chtěla prosadit redenominaci jenu, což znamená škrtnutí dvou nul.

Takový krok je ale u veřejnosti velmi nepopulární a postavily se proti němu i zbývající strany koalice. Ministr financí Kiiči Mijazawa popřel, že by kdy o takovém postupu uvažoval.

Guvernér: Strefit se do inflace nelze
"Zažíváme nyní hospodářský útlum při poklesu cen (deflaci). Určitý druh ekonomických opatření je nezbytný," prohlásil ministr hospodářství Taro Aso.

Ministři navrhují centrální bance, aby stanovila inflační cíl. Guvernér Masaru Hajami však takový postup pokládá nyní za nereálný. Tvrdí, že kvůli reformám ekonomiky nejsou cenové indexy plně věrohodné a je těžké plnit pevné cíle.

Stanovení inflačního cíle by donutilo centrální banku bojovat účinněji s trvající deflací v Japonsku, což by znamenalo nutnost dále uvolnit měnovou politiku a podpořit tak ekonomiku.

,