Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonské firmy: invaze do Čech

  0:01
Když se zastaví stroj, volá se do Tokia nebo do Ósaky pro pomoc. Řeč je o továrnách japonských majitelů, kteří si Česko zvolili jako svou novou výrobní základnu pro Evropu. Japonci neumějí improvizovat a tam, kde se nabízejí na pomoc šikovné české ruce, vyhrává japonská disciplína. Čeká se na instrukce shůry. Japonci si však prosazují svou, a tak rozpor v povahách nebrání jejich zájmu o Českou republiku.

V investicích směřujících do staveb nových továren se dostali na druhé místo, hned za dominující Německo. Ze sta investovaných dolarů v tuzemsku je jich dvacet od japonských firem. Vyrábějí tu o pětinu levněji než v zemi vycházejícího slunce.
Když přitom před šesti lety Matsushita jako první velký japonský investor zahájila výrobu v nové továrně na televizory v Plzni, byli Japonci v tuzemsku skromnou skupinou.

Poslední měsíce vše změnily. Největší zprávou bylo, když koncem loňského roku japonská Toyota rozhodla o tom, že její nový společný podnik s francouzskou automobilkou Peugeot Citroen za 50 miliard korun bude v Kolíně.

V čem je příčina japonského vpádu do země? Důvodů je několik. Donedávna středoevropský favorit zahraničních investorů - Maďarsko již nemá dostatek místa pro nové továrny. "A v Polsku není tak příznivý přístup úřadů," doplňuje Hiroshi Edagawa, šéf prostějovské textilky Toray, která byla jedním z prvních velkých japonských investorů.

Japonci také hodně dají na reference, mnohem víc, než je obvyklé u investorů ze západní Evropy nebo z Ameriky. A úspěch plzeňské Matsushity, která se proti původním plánům rozrostla trojnásobně, přilákal další firmy. "Patří mezi největší japonské firmy, a to mělo velký vliv.

Když se někde rozhodne investovat, je to jako pobídka pro další podniky, aby šly za ní," soudí Josef Lébl z CzechInvestu. František Nekola z plzeňské továrny jeho slova potvrzuje. "Vystřídalo se u nás asi dvacet delegací japonských investorů. Zástupci hovořili s našimi šéfy, prohlíželi si závod. A velká část z nich nakonec skutečně v tuzemsku investovala," říká.

Podobně a zřejmě ještě silněji zapůsobí i příchod Toyoty. Stačil pouhý měsíc od rozhodnutí, že půjde do Kolína, a k 50 miliardám se už přičítají další peníze. Další tři miliardy korun se nedávno rozhodla do nové továrny v Lovosicích investovat firma Tokai Rika, která bude vyrábět elektrické spínače pro automobily.

A včera přibyl další investor. Japonci si u nás pochvalují investiční pobídky, tedy že mohou bez cla dovážet nové technologie a jsou osvobozeni od placení daní. A láká je levná a přitom kvalifikovaná pracovní síla.

A tady je i jeden háček: Česko totiž zatím funguje pro japonské investory většinou jen jako země, kde se levně montují jejich výrobky. Pomýšlení na investice do výzkumu a vývoje jsou spíše hudbou budoucnosti - na rozdíl od sousedního Maďarska.

Ale i v této oblasti se začíná blýskat na lepší časy. Právě plzeňská Matsushita má už i vývojové středisko a nedávno se rozhodla, že v Plzni bude vyvíjet i software pro digitální televizory. Společnost Showa, která v Kladně již čtyři roky vyrábí kondenzátory pro automobily, rovněž podle šéfa Tetsuo Shibaty uvažuje o vývoji. Takové projekty přinášejí nejvyšší přidanou hodnotu a dávají práci vysokoškolákům.

Když mají tuzemští zaměstnanci hovořit o tom, jak se pracuje pro Japonce, většinou říkají: Vládne tvrdá disciplína, vyžaduje se absolutní pracovní nasazení a nějaké vlastní nápady zaměstnanců na "zlepšováky" nepřicházejí v úvahu. "Problém nastává ve chvíli, kdy dojde ke komplikacím. Japonci absolutně neumějí improvizovat, čekají striktně na instrukce nadřízených, a mnohdy se tak zbytečně ztrácí čas.

U jiných než japonských firem bych využil tak polovinu toho, co jsem se u svého zaměstnavatele naučil," říká manažer, který se v jedné z velkých japonských firem působících v tuzemsku vypracoval na nejvyšší post určený tuzemskému manažerovi.

Naopak Japonci si stěžují na to, že Češi mají horší pracovní morálku. "Lidé si velmi snadno obstarají potvrzení od lékaře a udělají si prázdniny na nemocenské. Jsou třeba týden nebo dva nemocní s chřipkou, což je pro nás nezvyklé," říká Hiroshi Edagawa z Toraye. Firma však našla pro české poměry řešení. "Platíme zvláštní příplatky těm, kdo nejsou nemocní. Teď pracují asi na 94 procent, dříve byly absence asi o deset procent větší," doplňuje Edagawa.

Češi jsou šikovní, ale příliš často nemocní, říká japonský manažer

Japonské firmy si Českou republiku pochvalují. Našli zde levné a šikovné dělníky, dobré dopravní spojení do západní Evropy a příznivé prostředí pro investory. Stěžovat si je diplomatickým a opatrným Japoncům proti srsti. Satoru Hatakeyama, předseda japonské obchodní komory Jetro, dal přesto alespoň dvě výtky dohromady.
"Na programu debat japonské podnikatelské komunity jsou teď dvě témata - silná koruna a příliš časté polehávání českých dělníků doma na nemocenské," říká Hatakeyama, jehož organizace sdružuje kolem 400 japonských manažerů. "Ale vcelku jsou zde naše firmy velmi spokojeny," dodává.

Japonsko se loni vyhouplo na pozici druhého největšího investora v České republice. Co se vašim firmám v Česku tolik líbí?
Do poloviny loňského roku šla většina japonských firem do Maďarska, které bylo dřív vůči zahraničním investorům daleko vstřícnější.
Ale v Maďarsku jsou dobré podmínky pouze v okolí Budapešti, a tam už je plno. Firmy, které hledají dobrou základnu pro expanzi v Evropě, nyní směřují k vám.

Jak početná je komunita japonských podnikatelů a manažerů?
Podle posledních údajů žije nyní v Česku 558 Japonců. Z nich asi 80 až 90 procent jsou lidé, kteří jsou zde kvůli byznysu.

Co jim Česku nejvíce chybí?
Tradičních japonských restaurací je tu jen pět, a v celé Praze jsou pouze dva japonští šéfkuchaři. To je zoufale málo, i když je to pochopitelné. Odborníci na japonskou kuchyni jsou drazí a poptávka v Česku ještě není tak velká, aby si restaurace mohly takové investice dovolit. Rovněž golfová hřiště jsou často přeplněná, což mé krajany, kteří jsou vášnivými golfisty a rádi probírají obchodní věci právě na golfu, trochu mrzí.

Co kromě toho trápí japonské firmy? Co nyní japonští manažeři nejčastěji na vašich setkáních probírají?
Sílící koruna je velmi aktuální problém. Je zde řada firem, které vyvážejí sto procent své produkce, takže každé posílení pro ně znamená snížení zisku. Dlouhodobějším tématem je absentérství, prázdniny na nemocenské. Skutečnost, že čeští dělníci příliš často chodí k doktorovi a snadno si dokážou opatřit potvrzení o pracovní neschopnosti, probírá řada firem.

Máte signály, že příliv japonských firem bude pokračovat, nebo máme už nejlepší období za sebou?
V souvislosti s výstavbou velké automobilky Toyota v Kolíně přijde řada jejích dodavatelů. Česko má dobrou pověst, lákadlem totiž nejsou jen nízké mzdy, ty časem porostou. Klíčová je hlavně tradice průmyslu a šikovní lidé.

Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Česko díky členství v EU zbohatlo. Poláci z něj ale vytěžili víc, říká analýza

25. dubna 2024  11:38

Za dvacet let od vstupu Česka do EU se podařilo zvýšit životní úroveň vyjádřenou v HDP na obyvatele...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

25. dubna 2024  8:44,  aktualizováno  10:58

Pěstitelům ovoce hrozí kvůli mrazům bankroty, říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík....

České dráhy vydělaly téměř čtyři miliardy korun. Tahounem byla osobní doprava

25. dubna 2024  10:06

Státem vlastněné České dráhy dosáhly v loňském roce hrubého zisku 3,8 miliardy. Na rozdíl od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...