Ministr financí Eduard Janota přichází na neformální jednání vlády o státním rozpočtu (30. srpna 2009)

Ministr financí Eduard Janota přichází na neformální jednání vlády o státním rozpočtu (30. srpna 2009) | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Je to styl „ber, nebo nech“, kritizuje Paroubek vznik rozpočtu

  • 700
Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval přístup ministra financí Eduarda Janoty k přípravě státního rozpočtu na příští rok. Označil ho za styl "ber, nebo nech". "Buď akceptujeme jeho návrhy řešení vcelku, nebo nebudou řešení žádná," objasnil šéf ČSSD. O rozpočtu dnes vláda neformálně jednala přes pět hodin.

Paroubek také vyzval premiéra Jana Fischera a ministra Eduarda Janotu k jednáním, k nimž je ČSSD připravena po obdržení podkladů k návrhům. Paroubek se dnes pozastavil nad tím, že tyto podklady od čtvrtka, kdy o nich mluvili, dosud nedostal. - čtěte Topolánek a Paroubek se u Fischera minuli. Ve dveřích i v řešení rozpočtu

"ČSSD je připravena jak k zásadním rozpočtovým škrtům a úsporám, tak k úpravě daní. Za nepřekročitelnou však považujeme podmínku, že nedojde ke zvýšení spodní sazby DPH, a tedy ke zdražení základních potravin a služeb, čímž bychom náklady řešení ekonomické krize primárně přenesli na sociálně slabé a střední třídu," uvedl Paroubek.

Janotův úřad totiž navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent a zavést další úsporná opatření. Janota se totiž snaží přesvědčit kolegy z úřednické vlády, aby svým resortům pro příští rok utáhli opasky.

Ministr pokládá za realitu rekordně vysoký deficit ve výši 230 miliard korun. Podle něj by ho bylo možné snížit třeba až na 160 miliard úpravami zákonů, například právě změnou DPH. - čtěte Janota nese vládě dva rozpočty. S tím osekaným nemám šanci, říká

Janota připustil, že resorty při přípravě rozpočtu chtěly další peníze, celkem 80 miliard korun. "Tady musí být můj přístup velmi, velmi přísný. Nemohu si dovolit další výdaje, které by šly nad rámec 230 miliard. V tomto smyslu nemohou očekávat moji podporu," podotkl ministr financí.

Například ministryně školství Miroslava Kopicová při příjezdu na nedělní neformální zasedání vlády poznamenala, že by potřebovala nejméně dvě miliardy korun navíc. "Když dostaneme dvě miliardy, tak nesáhneme učitelům na platy," řekla. S Janotou a Fischerem pak vyjednávala v soukromí na zahradě Kramářovy vily. - čtěte Varování ministryně školství: Platy učitelů mohou poprvé klesnout

O výdajích jednotlivých rozpočtových kapitol bude podle Fischera vláda jednat hlavně v pondělí, dnes ministři diskutovali o návrzích ministra financí Eduarda Janoty.

Nová vláda zřejmě předloží i nový návrh rozpočtu

Rychlé přijetí potřebných změn v zákonech, které navrhuje Janota, však už fakticky na čtvrteční schůzce podle ministra financí odmítli lídři dvou největších stran, ODS a ČSSD, Mirek Topolánek a Paroubek. ČSSD a ODS návrh státního rozpočtu vypracovaný Fischerovým kabinetem neodmítají, nechtějí však před volbami přijímat žádné legislativní změny.

Návrh rozpočtu na příští rok musí vláda podle zákona projednat a schválit do 30. září. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách zřejmě předložit návrh nový. Paroubek už dříve řekl, že v otázce rozpočtu je třeba ctít kontinuitu a vycházet z Janotova návrhu. S tím souhlasí i šéf ODS.

,