Velká čínská partie: nová hedvábná stezka je větší než Marshallův plán

  5:00
Jedna cesta, mnoho příležitostí a potenciálně i mnoho komplikací. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat strategický plán čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tamní komunistické strany na propojení Číny s Euroasií, které má Pekingu zároveň umožnit hrát větší roli v regionu i na globálním poli.

(Ilustrační foto;) | foto: Profimedia.cz

„Je přirozené, že se Čína snaží o odpovídající zvýšení svého vlivu v prvé řadě zejména v rámci regionu, kde může získat nové odbytiště pro své výrobky, nové zdroje surovin či partnery pro svou regionální politiku,“ uvádí k projektu Jan Bejkovský z Centra asijských studií FMV VŠE. Čínskému záměru ale v současnosti kriticky chybí potřebná infrastruktura. Čína se za posledních 30 let vyvinula z chudé, izolované a zemědělsky orientované země v globální výrobní sílu, která se díky masivním exportům stala druhou největší ekonomikou světa.

Kudy povede nová hedvábná stezka

OBOR, nebo OBR?

Páteří ambiciózního projektu Jeden pás, jedna cesta (oficiálně One Belt, One Road, neboli OBOR) je vytvoření hlavního námořního uzlu s novými přístavy a pozemního uzlu, který počítá s výstavbou silnic i železnic.

„Málokdo v ČR ví, že podle oficiálních dokumentů o OBOR je jedním z klíčových projektů lepší železniční propojení mezi Čínou a Evropou, konkrétně se hovoří o trati z čínského Wu-chanu do Mělníka a Pardubic,“ doplňuje Bejkovský. Navíc se spekuluje o tom, že Číňané mají zájem o koupi výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation.

I to stojí v pozadí plánu, který se dal v roce 2013 na pochod. Kromě plánované pozemní infrastruktury je součástí čínské strategie i energetická síť ropovodů, plynovodů a elektráren. Do budoucna se dá očekávat, že v obrysech obchodních cest vyrostou i čínské banky, které do oběhu ve větší míře dostanou jüan, který se minulou sobotu oficiálně stal jednou ze světových rezervních měn.

Projekt má svůj předobraz v hedvábné stezce, která kdysi propojovala Čínu s římskou říší. K této cestě potom Číňané připojili i země jižní a jihovýchodní Asie.

Onou pomyslnou cestou v rámci projektu OBOR je námořní spojení zemí, které omývá Jihočínské moře a oblast Indického a jižního Pacifického oceánu. Nová hedvábná stezka se tak přímo dotýká 65 zemí světa, ve kterých žije 4,4 miliardy lidí tvořících 40 procent globální ekonomiky.

Čínský Marshallův plán

Mnozí analytici a ekonomové obří rozsah projektu přirovnávají k poválečnému Marshallovu plánu, v rámci kterého Spojené státy masivními investicemi do obchodu, průmyslu a infrastruktury postavily na nohy zpustošenou Evropu.

Ačkoli tato paralela v mnoha (zejména historických) směrech pokulhává, čínský projekt ten americký mnohonásobně převyšuje. Podle někdejšího ekonoma Mezinárodního měnového fondu Stephena L. Jena je v absolutních číslech dvanáctkrát větší než Marshallův plán. Investice do obchodní superdálnice budoucnosti se nyní odhadují na 1,4 bilionu dolarů (asi 44 bilionů korun).

„OBOR je víc než jen ekonomický plán,“ prohlásil šéf Asijské infrastrukturní a investiční banky (AIIB) Ťin Li-čchün.

I když je Čína v současnosti v rámci globálních investic jedním z největších světových hráčů, OBOR se neobejde bez zapojení dalších zemí. Ty byly k záměru prezidenta Si Ťin-pchinga nejprve skeptické. Postupem času však nastoupily do rozjetého parníku a do AIIB. Ta má dnes 57 členů, mezi kterými je i velká část evropských zemí. Nutno dodat, že přes velkou nevoli Spojených států, které v čínské bance se sídlem v Pekingu vidí přímou konkurenci Světové banky, kde mají jasně navrch Američané. Možnosti účastnit se do budoucna významného projektu ale nakonec neodolali ani tradiční spojenci USA jako Jižní Korea a Austrálie.

Čínský prezident se dlouhodobě snaží rozmělnit obavy z toho, že OBOR má vedle obchodních zájmů zajistit Pekingu globální dominanci. V minulosti zdůraznil takzvaná „tři ne“, tedy aspekty, které jeho strategie zahrnovat nemá: ne míchání se do domácích záležitostí jiných národů, ne rozšíření takzvané „sféry vlivu“ a ne snaze po hegemonii nebo dominanci.

„Bavíme se o Číně, která expanduje a vytváří zásobovací koridory, které bude ochotna chránit. Už to nebude Čína, která dává od zodpovědnosti ruce pryč. Čínské vedení bude podporovat stabilitu. Svět tohle vítá a potřebuje,“ uvedl Ian Bremmer, šéf Eurasia Group.

Konečným cílem hedvábné stezky 21. století je z regionu jihovýchodní a střední Asie vytvořit efektivní a rozvinutý region, jako je EU.

Sporné vody a cesty

V rámci projektu se rýsují i politické neshody, které mohou nabýt až vojenského charakteru. Součástí logistických cest jsou totiž strategické body, které si nárokují jednotlivé země začleněné do OBOR.

Příkladem jsou současné neshody ohledně vod Jihočínského moře. USA je považují za mezinárodní, ale o čím dál tím větší kontrolu nad nimi usiluje právě Čína. Okolní země jako Japonsko, Jižní Korea, Vietnam, Indonésie nebo Filipíny si ale část sporných vod též nárokují.

Hedvábnou stezku pro 21. století může do budoucna provázet i řada dalších problémů, například přepálené investice v jednotlivých regionech. Čínské megalomanské projekty v minulosti mnohokrát tvrdě narazily na zeď reality.

Jeden pás, jedna cesta tak čelí mnohým výzvám. Na druhé straně Čína je v současnosti jedinou zemí, která má tak dlouhodobou strategii – v souvislosti s OBOR uvažuje v horizontu 30 až 40 let. Je to vypovídající obzvlášť v porovnání se Západem, který dnes přemýšlí téměř výhradně v krátkodobém časovém horizontu.

Křišťálová Lupa 2016
  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Osm incidentů za dva týdny. Co se děje s letadly společnosti United Airlines

19. března 2024  11:28

Požár motoru způsobený nasátým plastovým obalem, ztráta pneumatiky krátce po startu nebo sjetí...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...