Miliardář Petr Otava.

Miliardář Petr Otava. | foto: Profimedia.cz

Zemřel Petr Otava, jeden z nejvýraznějších českých byznysmenů

  • 138
Jeden z nejbohatších Čechů Petr Otava ve svých pětašedesáti letech zemřel. Vlastník největšího domácího obchodníka s komoditami Metalimex minulý týden zkolaboval a od té doby byl udržován v umělém spánku.

Informaci o Otavově smrti přinesl server Motejlek.com. Redakci iDNES.cz ji potvrdila sekretářka generálního ředitele společnosti Metalimex.

Petr Otava, jeden z nejvýraznějších českých byznysmenů uplynulých 20 let, začínal jako obchodník v uhelné firmě OKD. Po revoluci prodal stát 40 procent akcií dolů v kuponové privatizaci. V roce 1998 pak za podivných okolností přišel o majoritu. OKD ovládla firma Karbon Invest v čele právě s Petrem Otavou, Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou (kolegové manažeři z OKD). 

Privatizace OKD

  • O většinový podíl v uhelných dolech OKD přišel stát za podivných okolností v 90. letech.
  • 23. března 2004 rozhodla Špidlova vláda o prodeji zbylých 45,88 % OKD společnosti Karbon Invest za 2,25 miliardy korun. Cenu stanovil posudek, který zřejmě vůbec neodrážel hodnotu OKD.
  • Antimonopolní úřad prodej zakázal s tím, že je cena příliš nízká. ÚOHS uvedl, že se do ceny musí započítat i náhled Komerční banky na tři dceřiné společnosti. Tržní cena se tak pohybovala údajně kolem 3,5 miliardy.
  • 31. 5. 2004 byla sepsána smlouva o koupi akcií, ve které se majitelé Karbon Investu Koláček a Otava zavázali prodat většinu firmě Charles Capital Zdeňka Bakaly.
  • 15. září 2004 Grossova vláda rozhodla o privatizaci OKD za 4,1 miliardy.
  • V listopadu se ohlašuje jako nový vlastník firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala.
  • Nový majitel OKD si krátce po privatizaci nechal společnost ocenit. Posudek znaleckého ústavu NOVOTA určil cenu někdejšího státního podílu na 10,3 miliardy korun. Posudek společnosti Ernst & Young o rok později pak stanovil hodnotu podílu dokonce na 24 miliard.

Divokou privatizaci, při níž údajně měla být polostátní firma poškozena, vyšetřovala policie. Koláček, Otava a Przybyla byli dokonce obžalováni. Na základě obchodních a mandátních smluv měli své firmě Karbon Invest zajišťovat výhody, a to na úkor OKD a Českomoravských dolů. Soud ale žádné překročení zákona z jejich strany neprokázal.

V roce 2004 všichni tři odkoupili od státu zbývající minoritní podíl akcií v OKD a následně prodali celé doly se ziskem Zdeňkovi Bakalovi.

Tři aktéři „doprivatizace“ z roku 2004 - dva pracovníci tehdejšího Fondu národního majetku a soudní znalec jsou obžalováni, vinu řeší soud. Otava a jeho společníci v této kauze nikdy podezřelí nebyli.

Po odchodu z OKD se Otava věnoval hlavně Metalimexu, koupil také hliníkářskou firmu All Invest Břidličná a k ní později Měď Povrly. V posledních letech se nařízení Metalimexu čím dál více podílel jeho syn Petr Otava.

Pomocná ruka Bakalovi

Otava starší se loni v červenci v rozhovoru pro MF DNES otevřeně vyjadřoval k situaci OKD, které kdysi finančníkům v čele se Zdeňkem Bakalou prodával. Tvrdil, že jim chce podat pomocnou ruku. „Málokdo zná OKD tak jako já,“ řekl v rozhovoru.

Stav OKD bedlivě sledoval už proto, že Ostravsko-karvinské koksovny, které od Bakaly koupil, závisí na jejich uhlí. „Za chlapské a zodpovědné řešení považuji jen vyhlášení insolvence v co nejkratší době,“ prohlásil loni v létě pro MF DNES (více čtěte zde).

Jediným reálným kupcem dolů v případném bankrotu byl podle něj stát. „Já sám nechci OKD kupovat,“ vyvracel pověsti, jež o něm kolovaly. „Jsem ale ochoten pomoci insolvenčnímu správci nastavit řídící systémy a zefektivnit obchody OKD, pokud o to budu požádán,“ nechal se slyšet.

,