Aleš Hušák s právníkem na jednání věřitelů | foto: Stanislav Peška, ČTK

Po sporech a zdržování došlo v bitvě o Sazku na počítání hlasů

  • 250
Věřitelé Sazky jednají v Praze o budoucnosti největší loterijní firmy. Rozhodnou o tom, zda projde reorganizací, nebo skončí v konkurzu. Jednání zprvu ovládli právníci, kteří se dohadovali o jednotlivostech. Po sporech o platnost pohledávek a zdržování se soudce po poledni dostal k rozdělování hlasovacích práv. Největší slovo bude mít věřitel s největším procentem pohledávek.

Šéf Sazky Aleš Hušák dorazil na jednání v devět hodin ráno, aby v jeho průběhu představil svou verzi přeměny zadlužené Sazky v "novou" zdravou společnost. "Jdu tam s tím, abych prosadil dlužnickou reorganizaci, v nejhorším věřitelskou," řekl Hušák v rozhovoru pro iDNES.cz.

Dluhy Sazky

Soud zaevidoval 2 075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Při čtvrtečním přezkumném řízení Sazka většinu pohledávek částečně popřela. Poslední pohledávku přezkoumal soud až v 23:15. Proto se schůze věřitelů přesunula na pátek.

Na začátku jednání vystoupila právnička majitele O2 areny, firmy Bestsport, s požadavkem, aby se přezkoumala pohledávka Bestsportu za 6 miliard, která ve čtvrtek nebyla vyřešena. Vzbudila tak nevoli některých věřitelů, protože se tím schůze zpozdí.

Věřitel Moranda tvrdí, že je pohledávka nadhodnocena až o polovinu. Vystoupil i šéf Sazky Hušák a postěžoval si na to, že soud po něm žádal v souvislosti s pohledávkou celkem třikrát ověření podpisu. Kvůli přístupu k pohledávce Hušák zpochybnil nezávislost soudce Jaromíra Harmacha.

Věřitelé stojící na straně Hušáka usilovali o odročení schůze věřitelů. Ostatní byli proti. Vypuklo dohadování, kdo svým chováním a postoji poškozuje věřitele. Hušák odmítl, že by to byl on, a obviňuje insolvenčního správce Cupku, že mu zabránil podepsat přijetí miliardového úvěru od Penty.

Soudce Jaromír Harmach

Jednání v této fázi připomínalo přestřelku právníků. Z jejich poznámek byla cítit velká rivalita, přebíjeli se argumenty a chtěli po sobě doložení detailů o předložených pohledávkách. Soudci Harmachovi nakonec došla trpělivost a diskusi ukončil.

Poté se ke slovu dostal insolvenční správce Josef Cupka. Přednesl stručnou zprávu o svém působení a hned se dostal do sporu s Alešem Hušákem o to, zda schvaloval proplácení některých pohledávek Sazky. Na výzvu právníků Sazky a KKCG pak musel Cupka přečíst plné znění zprávy, což schůzi opět pozdrželo. To byl cíl Sazky, právník KKCG na přečtení celé zprávy trval proto, aby jednání nebylo později zpochybněno.

Rozhovor s Hušákem

Dění kolem Sazky je v rukou insolvenční mafie

Hodinu po poledni se soud dostal k rozdělování hlasů jednotlivým věřitelům. Ani to se ale neobešlo bez komplikací. Někteří věřitelé rozdělení hlasovacích práv ihned napadli. Na výsledek své stížnosti si museli počkat, protože na řadu přišla pauza na oběd. Po ní se někteří majitelé popřených pohledávek raději vzdali nároků na hlasovací práva. Pokud by totiž hlasovali a soud později uznal jejich pohledávku za neoprávněnou, museli by hradit pokutu až do výše sporné pohledávky.

Při hlasování o osudu Sazky budou mít větší slovo ti, kteří drží větší nepopřené pohledávky. Ti ještě před finálním hlasováním budou rozhodovat o možném připuštění věřitelů, kteří mají pohledávky, které insolvenční správce popřel.

Tři návrhy na záchranu Sazky

Pokud neskončí Sazka v konkurzu, věřitelé na páteční schůzi zřejmě vyjádří sympatie s některým z návrhů na reorganizaci firmy. Celkem jsou tři. Hušák tvrdí, že jeho dlužnický plán zajistí pětapadesátileté české firmě budoucnost a sportovcům podíl na jejím rozhodování.

Podobně hovoří i skupiny KKCG a PPF, které vypracovaly společný věřitelský plán reorganizace. Podobně jako Hušák navrhují mimo jiné osekání dluhů, prominutí jejich části, odložení jejich splátek a prodej části majetku Sazky.

Problémy Sazky

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Ze zisku má podporovat sport a tělovýchovu, ještě v roce 2003 akcionářům vyplatila přes miliardu.

Za to slibovali dodat peníze na vyřešení aktuálních provozních problémů společnosti. Sportovním svazům navrhovali zanechat pětinový podíl a slibovali jim příspěvek 200 milionů korun ročně na sport.

Ve hře je také třetí plán restrukturalizace od ostravské společnosti BQ Investment. Ta má ale u Sazky pohledávku ani ne za milion korun a je tak v boji o Sazku pouze malým hráčem.

Podnikatelé Petr Kellner a Karel Komárek (KKCG a PPF) oznámili akcionářům, že pokud nepřijmou jejich plán přeměny Sazky ve zdravou společnost, budou na schůzi věřitelů prosazovat konkurz. Svůj plán ozdravení Sazky podmiňovali odchodem Hušáka, vstupem vlastních lidí do vedení loterijní firmy a od akcionářů požadovali dočasné vzdání se jejich vlastnických práv.

Hušák již dříve upozornil, že konkurz znamená okamžité ukončení Sazky. To ale ve čtvrtek popřel ministr financí Miroslav Kalousek, podle něhož uvalení konkurzu není důvodem pro odebrání licence Sazce.

, , ,