Prezident Obama chce řešit finanční potíže zvýšením daní.

Prezident Obama chce řešit finanční potíže zvýšením daní. | foto: AP

Jednání zkrachovala, USA jsou o krok blíž bankrotu

  • 774
I když se to může stále zdát neuvěřitelné, Spojené státy jsou opět o krůček blíž bankrotu. V noci na sobotu totiž zkrachovala jednání mezi republikány a demokratickým prezidentem Barackem Obamou. Už druhého srpna totiž vyprší lhůta na zvýšení stropu pro zadlužení.

Republikáni odmítli s prezidentem Obamou dál vyjednávat a řešení už chtějí hledat jen v Kongresu. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner zveřejnil dopis o dvanácti odstavcích, v němž oznámil, že přerušuje jednání kvůli rozporům ohledně navýšení daní.

Republikáni nové daně kategoricky odmítají a podmiňují navýšení stropu pro státní dluh rozsáhlými rozpočtovými úsporami.

"Nikdy jsme nedosáhli dohody a nikdy nebyla blízko. Nakonec jsme nenašli společnou řeč. Ne kvůli tomu, že bychom byli rozdílné osobnosti, ale protože máme rozdílné vize pro naši zemi," napsal Boehner členům sněmovny.

Obama podle něj požadoval další daňové příjmy ve výší 400 miliard dolarů, což šéf sněmovny a další republikáni odmítli.

Šéf Bílého domu, který původně pátek označil za nejzazší datum pro dohodu, poté neskrýval, že je rozzlobený a frustrovaný. Uvedl, že republikánům nabídl výjimečnou dohodu a že nechápe, proč jednání opustili. Zároveň si postěžoval, že mu Boehner nebere telefony.

Dodal, že americkým politikům již vypršel čas na dohodu. Boehner se nyní nicméně chce zaměřit na jednání se špičkami Senátu, který ovládají demokraté. Chce s nimi nalézt řešení, které by odvrátilo hrozbu, že Spojené státy po 2. srpnu nebudou schopné splácet své závazky. V úvahu přitom přichází i krátkodobé navýšení stropu pro státní dluh, které by oběma stranám poskytlo prostor pro další jednání.

Současný strop pro americký státní dluh činí 14,3 bilionu dolarů. Země se s rychlým růstem zadlužení potýká zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, jež například během Obamovy vlády pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Hlasování o navýšení hranice pro státní dluh dosud byla spíše technického rázu. Po loňských volbách do Kongresu se ale Washington ocitnul v politickém patu a z věci se stalo politikum. Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, zatímco demokratům zůstal Senát. Obě strany přitom jen s obtížemi překonávají rozdílná ideologická východiska. Dohodu mezi nimi komplikuje i silné konzervativní republikánské křídlo, které stojí například právě za odmítáním zvyšování daní.

Kongres americké vládě stanovuje strop pro státní dluh od roku 1917, aby získal kontrolu nad jejími výdaji. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů. Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

,